Niger: nieludzkie traktowanie migrantów wypychanych z Algierii i Libii
Algieria i Libia zawracają w przybliżeniu dwa tysiące osób miesięcznie, włączając w to ludzi z ciężkimi urazami, ofiary gwałtu i osoby z doświadczeniem ciężkiej traumy. Migranci są porzucani pośrodku pustyni na granicy algiersko-nigerskiej.
8.06.2022
Algieria i Libia wyrzucają w przybliżeniu dwa tysiące osób miesięcznie, włączając w to ludzi z ciężkimi urazami, ofiary gwałtu i osoby z doświadczeniem ciężkiej traumy. Migranci są porzucani pośrodku pustyni na granicy algiersko-nigerskiej w miejscu zwanym „Punkt zero”, znajdującym się 15 kilometrów od miasta Assamaka.
Blisko 70 proc. migrantów, którzy otrzymują wsparcie medyczne od Lekarzy bez Granic, przekazało nam, że doświadczyli przemocy i poniżającego traktowania z rąk algierskich i libijskich strażników.
– Nie ma wątpliwości co do powagi nadużyć wobec migrantów. Świadectwa naszych pacjentów oraz stan fizyczny i psychiczny, w jakim docierają do naszych placówek, dowodzą, że ludzie ci przeszli przez piekło podczas wydalenia z terytoriów Algierii i Libii – mówi Jamal Mrrouch, szef misji Lekarzy bez Granic w Nigrze.
W 2021 roku 27 208 osób, starających się dotrzeć do Europy przez Morze Śródziemne, zostało deportowanych z Algierii do Assamaka przy granicy z Nigrem. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 23 171, co oznacza wzrost deportacji w 2021 roku o ponad 17 proc.
Z powodu starań Unii Europejskiej, aby ograniczyć migrację, szlak migracyjny staje się coraz bardziej ryzykowny. W celu uniknięcia kontroli granicznej przemytnicy i migranci są zmuszeni do używania bardzo niebezpiecznych szlaków pustynnych. To z kolei ułatwia nieuczciwym przemytnikom wykorzystywanie migrantów.
Z powodu sytuacji prawnej migrantów dostęp do podstawowych usług, w tym do opieki medycznej, jest w ich przypadku bardzo skomplikowany. Od 2018 roku Lekarze bez Granic regularnie przeprowadzają misje ratunkowe, aby pomóc osobom porzuconym lub zagubionym na pustyni. Dzięki wspieraniu wielu placówek medycznych i klinik mobilnych w rejonie Agadezu, zespoły Lekarzy bez Granic dostarczają darmową opiekę medyczną oraz zapewniają wsparcie psychospołeczne. Bardziej skomplikowane przypadki kierują do szpitali, a kiedy potrzebne jest pilne leczenie, organizują ewakuacje ratunkowe. W 2021 roku przeprowadziliśmy 47 000 konsultacji medycznych, w tym 34 276 z zakresu zdrowia psychicznego. W latach 2020-2021 zidentyfikowano 38 ciał migrantów, którzy zginęli w drodze.
W obliczu tej alarmującej sytuacji Lekarze bez Granic wzywają władze w regionie i ich partnerów do znalezienia odpowiedzialnej, ludzkiej, adekwatnej i natychmiastowej odpowiedzi na cierpienie migrantów wypychanych z Algierii i Libii na pustynię w Sahelu.
– Naszym celem jest alarmowanie o sytuacji, z jaką mierzą się ci migranci. Dla nas, jako organizacji humanitarnej i świadków cierpienia tysięcy osób w Sahelu, ujawnienie tej humanitarnej tragedii to obowiązek – tłumaczy Jamal Mrrouch. – Zobowiązani jesteśmy także zaapelować do odpowiednich władz, Unii Europejskiej i partnerów humanitarnych o podjęcie natychmiastowych środków, aby szanować ludzką godność na kontrolach granicznych. Nie możemy po prostu ignorować tej sytuacji, licząc, że problem rozwiąże się sam.
W 2020 roku Lekarze bez Granic przeprowadzili w Nigrze w sumie 681 200 konsultacji medycznych, przyjęli do szpitali 55 300 dzieci, w tym 41 700 dzieci poniżej 5 roku życia oraz wyleczyli 291 600 przypadków malarii.