Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022
© Zdjęcie: Yarin Trotta del Vecchio
Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022

Niger: nieludzkie traktowanie migrantów wypychanych z Algierii i Libii

Algieria i Libia zawracają w przybliżeniu dwa tysiące osób miesięcznie, włączając w to ludzi z ciężkimi urazami, ofiary gwałtu i osoby z doświadczeniem ciężkiej traumy. Migranci są porzucani pośrodku pustyni na granicy algiersko-nigerskiej.

8.06.2022

Algieria i Libia wyrzucają w przybliżeniu dwa tysiące osób miesięcznie, włączając w to ludzi z ciężkimi urazami, ofiary gwałtu i osoby z doświadczeniem ciężkiej traumy. Migranci są porzucani pośrodku pustyni na granicy algiersko-nigerskiej w miejscu zwanym „Punkt zero”, znajdującym się 15 kilometrów od miasta Assamaka. 

Blisko 70 proc. migrantów, którzy otrzymują wsparcie medyczne od Lekarzy bez Granic, przekazało nam, że doświadczyli przemocy i poniżającego traktowania z rąk algierskich i libijskich strażników.  

Widok Agadezu z samolotu. Niger, 2022
Widok Agadezu z samolotu. Niger, 2022
Wejście do domu w getcie w Agadezie. Niger, 2022
Wejście do domu w getcie w Agadezie. Niger, 2022

– Nie ma wątpliwości co do powagi nadużyć wobec migrantów. Świadectwa naszych pacjentów oraz stan fizyczny i psychiczny, w jakim docierają do naszych placówek, dowodzą, że ludzie ci przeszli przez piekło podczas wydalenia z terytoriów Algierii i Libii – mówi Jamal Mrrouch, szef misji Lekarzy bez Granic w Nigrze.  

W 2021 roku 27 208 osób, starających się dotrzeć do Europy przez Morze Śródziemne, zostało deportowanych z Algierii do Assamaka przy granicy z Nigrem. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 23 171, co oznacza wzrost deportacji w 2021 roku o ponad 17 proc.  

Z powodu starań Unii Europejskiej, aby ograniczyć migrację, szlak migracyjny staje się coraz bardziej ryzykowny. W celu uniknięcia kontroli granicznej przemytnicy i migranci są zmuszeni do używania bardzo niebezpiecznych szlaków pustynnych. To z kolei ułatwia nieuczciwym przemytnikom wykorzystywanie migrantów.  

Issuf, mediator kulturowy, odpowiada za spotkania z migrantami przejeżdżającymi przez Agadez i opowiadanie o działaniach prowadzonych przez Lekarzy bez Granic. Niger, 2022
Issuf, mediator kulturowy, odpowiada za spotkania z migrantami przejeżdżającymi przez Agadez i opowiadanie o działaniach prowadzonych przez Lekarzy bez Granic. Niger, 2022

Z powodu sytuacji prawnej migrantów dostęp do podstawowych usług, w tym do opieki medycznej, jest w ich przypadku bardzo skomplikowany. Od 2018 roku Lekarze bez Granic regularnie przeprowadzają misje ratunkowe, aby pomóc osobom porzuconym lub zagubionym na pustyni. Dzięki wspieraniu wielu placówek medycznych i klinik mobilnych w rejonie Agadezu, zespoły Lekarzy bez Granic dostarczają darmową opiekę medyczną oraz zapewniają wsparcie psychospołeczne. Bardziej skomplikowane przypadki kierują do szpitali, a kiedy potrzebne jest pilne leczenie, organizują ewakuacje ratunkowe. W 2021 roku przeprowadziliśmy 47 000 konsultacji medycznych, w tym 34 276 z zakresu zdrowia psychicznego. W latach 2020-2021 zidentyfikowano 38 ciał migrantów, którzy zginęli w drodze.  

Naczynia w mieszkaniu migranta. Niger, 2022
Naczynia w mieszkaniu migranta. Niger, 2022

W obliczu tej alarmującej sytuacji Lekarze bez Granic wzywają władze w regionie i ich partnerów do znalezienia odpowiedzialnej, ludzkiej, adekwatnej i natychmiastowej odpowiedzi na cierpienie migrantów wypychanych z Algierii i Libii na pustynię w Sahelu.  

– Naszym celem jest alarmowanie o sytuacji, z jaką mierzą się ci migranci. Dla nas, jako organizacji humanitarnej i świadków cierpienia tysięcy osób w Sahelu, ujawnienie tej humanitarnej tragedii to obowiązek – tłumaczy Jamal Mrrouch. – Zobowiązani jesteśmy także zaapelować do odpowiednich władz, Unii Europejskiej i partnerów humanitarnych o podjęcie natychmiastowych środków, aby szanować ludzką godność na kontrolach granicznych. Nie możemy po prostu ignorować tej sytuacji, licząc, że problem rozwiąże się sam. 

W 2020 roku Lekarze bez Granic przeprowadzili w Nigrze w sumie 681 200 konsultacji medycznych, przyjęli do szpitali 55 300 dzieci, w tym 41 700 dzieci poniżej 5 roku życia oraz wyleczyli 291 600 przypadków malarii.  

News

Republika Środkowoafrykańska: 15 ginekologów, sześć milionów mieszkańców 

Więcej

Włochy: odwołanie od bezprawnego zatrzymania statku ratunkowego

Więcej
Laboratorium Lekarzy bez Granic podczas interwencji w stanie Borno w Nigerii.

QUIZ: Rok biura Lekarzy bez Granic w Polsce

Więcej

Afganistan: bariery w dostępie do opieki medycznej [RAPORT]

Więcej

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

Więcej
Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Sarmadzie w prowincji Idlib. Syria, 2023

Syria: po trzęsieniu ziemi szpitale od razu były pełne rannych [ŚWIADECTWO] 

Więcej

Konwój humanitarny Lekarzy bez Granic dociera do północno-zachodniej Syrii 

Więcej

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: działania Lekarzy bez Granic

Więcej

Jemen: Pięć przyczyn rosnącego niedożywienia u dzieci

Więcej

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają wymazywanie kobiet z życia publicznego

Więcej

Afganistan: trudno zaakceptować, że znaczysz mniej

Więcej

Włochy: nowe prawo utrudnia ratowanie życia na morzu

Więcej

Działania Lekarzy bez Granic w 2022 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej

Wybrałam zawód pediatry z powołania [WYWIAD]

Więcej

Polska: wspieramy nowy program pilotażowy leczenia gruźlicy 

Więcej

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej