Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022
© Zdjęcie: Yarin Trotta del Vecchio
Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022

Niger: nieludzkie traktowanie migrantów wypychanych z Algierii i Libii

Algieria i Libia zawracają w przybliżeniu dwa tysiące osób miesięcznie, włączając w to ludzi z ciężkimi urazami, ofiary gwałtu i osoby z doświadczeniem ciężkiej traumy. Migranci są porzucani pośrodku pustyni na granicy algiersko-nigerskiej.

8.06.2022

Algieria i Libia wyrzucają w przybliżeniu dwa tysiące osób miesięcznie, włączając w to ludzi z ciężkimi urazami, ofiary gwałtu i osoby z doświadczeniem ciężkiej traumy. Migranci są porzucani pośrodku pustyni na granicy algiersko-nigerskiej w miejscu zwanym „Punkt zero”, znajdującym się 15 kilometrów od miasta Assamaka. 

Blisko 70 proc. migrantów, którzy otrzymują wsparcie medyczne od Lekarzy bez Granic, przekazało nam, że doświadczyli przemocy i poniżającego traktowania z rąk algierskich i libijskich strażników.  

Widok Agadezu z samolotu. Niger, 2022
Widok Agadezu z samolotu. Niger, 2022
Wejście do domu w getcie w Agadezie. Niger, 2022
Wejście do domu w getcie w Agadezie. Niger, 2022

– Nie ma wątpliwości co do powagi nadużyć wobec migrantów. Świadectwa naszych pacjentów oraz stan fizyczny i psychiczny, w jakim docierają do naszych placówek, dowodzą, że ludzie ci przeszli przez piekło podczas wydalenia z terytoriów Algierii i Libii – mówi Jamal Mrrouch, szef misji Lekarzy bez Granic w Nigrze.  

W 2021 roku 27 208 osób, starających się dotrzeć do Europy przez Morze Śródziemne, zostało deportowanych z Algierii do Assamaka przy granicy z Nigrem. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 23 171, co oznacza wzrost deportacji w 2021 roku o ponad 17 proc.  

Z powodu starań Unii Europejskiej, aby ograniczyć migrację, szlak migracyjny staje się coraz bardziej ryzykowny. W celu uniknięcia kontroli granicznej przemytnicy i migranci są zmuszeni do używania bardzo niebezpiecznych szlaków pustynnych. To z kolei ułatwia nieuczciwym przemytnikom wykorzystywanie migrantów.  

Issuf, mediator kulturowy, odpowiada za spotkania z migrantami przejeżdżającymi przez Agadez i opowiadanie o działaniach prowadzonych przez Lekarzy bez Granic. Niger, 2022
Issuf, mediator kulturowy, odpowiada za spotkania z migrantami przejeżdżającymi przez Agadez i opowiadanie o działaniach prowadzonych przez Lekarzy bez Granic. Niger, 2022

Z powodu sytuacji prawnej migrantów dostęp do podstawowych usług, w tym do opieki medycznej, jest w ich przypadku bardzo skomplikowany. Od 2018 roku Lekarze bez Granic regularnie przeprowadzają misje ratunkowe, aby pomóc osobom porzuconym lub zagubionym na pustyni. Dzięki wspieraniu wielu placówek medycznych i klinik mobilnych w rejonie Agadezu, zespoły Lekarzy bez Granic dostarczają darmową opiekę medyczną oraz zapewniają wsparcie psychospołeczne. Bardziej skomplikowane przypadki kierują do szpitali, a kiedy potrzebne jest pilne leczenie, organizują ewakuacje ratunkowe. W 2021 roku przeprowadziliśmy 47 000 konsultacji medycznych, w tym 34 276 z zakresu zdrowia psychicznego. W latach 2020-2021 zidentyfikowano 38 ciał migrantów, którzy zginęli w drodze.  

Naczynia w mieszkaniu migranta. Niger, 2022
Naczynia w mieszkaniu migranta. Niger, 2022

W obliczu tej alarmującej sytuacji Lekarze bez Granic wzywają władze w regionie i ich partnerów do znalezienia odpowiedzialnej, ludzkiej, adekwatnej i natychmiastowej odpowiedzi na cierpienie migrantów wypychanych z Algierii i Libii na pustynię w Sahelu.  

– Naszym celem jest alarmowanie o sytuacji, z jaką mierzą się ci migranci. Dla nas, jako organizacji humanitarnej i świadków cierpienia tysięcy osób w Sahelu, ujawnienie tej humanitarnej tragedii to obowiązek – tłumaczy Jamal Mrrouch. – Zobowiązani jesteśmy także zaapelować do odpowiednich władz, Unii Europejskiej i partnerów humanitarnych o podjęcie natychmiastowych środków, aby szanować ludzką godność na kontrolach granicznych. Nie możemy po prostu ignorować tej sytuacji, licząc, że problem rozwiąże się sam. 

W 2020 roku Lekarze bez Granic przeprowadzili w Nigrze w sumie 681 200 konsultacji medycznych, przyjęli do szpitali 55 300 dzieci, w tym 41 700 dzieci poniżej 5 roku życia oraz wyleczyli 291 600 przypadków malarii.  

News

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
U Jeana (imię zmienione) zdiagnozowano HIV w 2010 r. W 2019 r. po raz pierwszy był hospitalizowany. Kilka tygodni później musiał pilnie wrócić do szpitala. Demokratyczna Republika Konga, 2019

Dzień HIV/AIDS: Duże postępy, równie duże wyzwania w Demokratycznej Republice Konga

Więcej
Dziecko biegnie między namiotami w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021

Syria: trudna sytuacja w obozie Al-Hol [RAPORT]

Więcej

Ruszyła kampania „Ratujemy życie z Twoją pomocą”

Więcej
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Afganistan, 2021

List do darczyńców: Ratujemy życie z Twoją pomocą

Więcej

Somalia: pięć faktów o suszy i niedożywieniu w Baidoa

Więcej

Jemen: wspierając zdrowie psychiczne, wspieramy ludzi w odbudowie ich życia  

Więcej

Wiem, że pomogłem ludziom, którzy naprawdę tego potrzebowali [WYWIAD]

Więcej

Ukraina: w drodze z zespołem medycznym  

Więcej

Afganistan: 24 godziny na ostrym dyżurze

Więcej
W trakcie działań humanitarnych zespoły Lekarzy bez Granic zawsze mają na sobie białe kamizelki wyraźnie oznaczone logotypem Lekarzy bez Granic (Médecins Sans Frontières). Grecja, 2022

Grecja: pierwsza pomoc medyczna na wyspie Samos

Więcej

Lekarze bez Granic: Raport z Działań za 2021 rok

Więcej
W Ukrainie Lekarze bez Granic współpracują z setkami wolontariuszy, organizacji społecznych i nieformalnych grup

Ukraina: robimy to razem!

Więcej
W obozie Gomgoi ludzie wspólnie gotują posiłek. Wcześniej przynieśli wodę i zebrali drewno, a Lekarze bez Granic rozdystrybuowali jedzenie. Sudan Południowy, 2022

Sudan Południowy: ludzie najbardziej martwią się brakiem żywności 

Więcej
Ludzie zmuszeni do ucieczki przez konflikt mają w obozie dla osób przesiedlonych w Gorom Gorom w regionie Sahelu w Burkina Faso utrudniony dostęp do wody, żywności i opieki medycznej.

Burkina Faso: niebezpieczna sytuacja uniemożliwia ludziom dostęp do opieki zdrowotnej 

Więcej
Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022

Etiopia: nasila się kryzys żywnościowy w regionie Afar

Więcej