Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022
© Zdjęcie: Yarin Trotta del Vecchio
Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022

Niger: nieludzkie traktowanie migrantów wypychanych z Algierii i Libii

Algieria i Libia zawracają w przybliżeniu dwa tysiące osób miesięcznie, włączając w to ludzi z ciężkimi urazami, ofiary gwałtu i osoby z doświadczeniem ciężkiej traumy. Migranci są porzucani pośrodku pustyni na granicy algiersko-nigerskiej.

8.06.2022

Algieria i Libia wyrzucają w przybliżeniu dwa tysiące osób miesięcznie, włączając w to ludzi z ciężkimi urazami, ofiary gwałtu i osoby z doświadczeniem ciężkiej traumy. Migranci są porzucani pośrodku pustyni na granicy algiersko-nigerskiej w miejscu zwanym „Punkt zero”, znajdującym się 15 kilometrów od miasta Assamaka. 

Blisko 70 proc. migrantów, którzy otrzymują wsparcie medyczne od Lekarzy bez Granic, przekazało nam, że doświadczyli przemocy i poniżającego traktowania z rąk algierskich i libijskich strażników.  

Widok Agadezu z samolotu. Niger, 2022
Widok Agadezu z samolotu. Niger, 2022
Wejście do domu w getcie w Agadezie. Niger, 2022
Wejście do domu w getcie w Agadezie. Niger, 2022

– Nie ma wątpliwości co do powagi nadużyć wobec migrantów. Świadectwa naszych pacjentów oraz stan fizyczny i psychiczny, w jakim docierają do naszych placówek, dowodzą, że ludzie ci przeszli przez piekło podczas wydalenia z terytoriów Algierii i Libii – mówi Jamal Mrrouch, szef misji Lekarzy bez Granic w Nigrze.  

W 2021 roku 27 208 osób, starających się dotrzeć do Europy przez Morze Śródziemne, zostało deportowanych z Algierii do Assamaka przy granicy z Nigrem. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 23 171, co oznacza wzrost deportacji w 2021 roku o ponad 17 proc.  

Z powodu starań Unii Europejskiej, aby ograniczyć migrację, szlak migracyjny staje się coraz bardziej ryzykowny. W celu uniknięcia kontroli granicznej przemytnicy i migranci są zmuszeni do używania bardzo niebezpiecznych szlaków pustynnych. To z kolei ułatwia nieuczciwym przemytnikom wykorzystywanie migrantów.  

Issuf, mediator kulturowy, odpowiada za spotkania z migrantami przejeżdżającymi przez Agadez i opowiadanie o działaniach prowadzonych przez Lekarzy bez Granic. Niger, 2022
Issuf, mediator kulturowy, odpowiada za spotkania z migrantami przejeżdżającymi przez Agadez i opowiadanie o działaniach prowadzonych przez Lekarzy bez Granic. Niger, 2022

Z powodu sytuacji prawnej migrantów dostęp do podstawowych usług, w tym do opieki medycznej, jest w ich przypadku bardzo skomplikowany. Od 2018 roku Lekarze bez Granic regularnie przeprowadzają misje ratunkowe, aby pomóc osobom porzuconym lub zagubionym na pustyni. Dzięki wspieraniu wielu placówek medycznych i klinik mobilnych w rejonie Agadezu, zespoły Lekarzy bez Granic dostarczają darmową opiekę medyczną oraz zapewniają wsparcie psychospołeczne. Bardziej skomplikowane przypadki kierują do szpitali, a kiedy potrzebne jest pilne leczenie, organizują ewakuacje ratunkowe. W 2021 roku przeprowadziliśmy 47 000 konsultacji medycznych, w tym 34 276 z zakresu zdrowia psychicznego. W latach 2020-2021 zidentyfikowano 38 ciał migrantów, którzy zginęli w drodze.  

Naczynia w mieszkaniu migranta. Niger, 2022
Naczynia w mieszkaniu migranta. Niger, 2022

W obliczu tej alarmującej sytuacji Lekarze bez Granic wzywają władze w regionie i ich partnerów do znalezienia odpowiedzialnej, ludzkiej, adekwatnej i natychmiastowej odpowiedzi na cierpienie migrantów wypychanych z Algierii i Libii na pustynię w Sahelu.  

– Naszym celem jest alarmowanie o sytuacji, z jaką mierzą się ci migranci. Dla nas, jako organizacji humanitarnej i świadków cierpienia tysięcy osób w Sahelu, ujawnienie tej humanitarnej tragedii to obowiązek – tłumaczy Jamal Mrrouch. – Zobowiązani jesteśmy także zaapelować do odpowiednich władz, Unii Europejskiej i partnerów humanitarnych o podjęcie natychmiastowych środków, aby szanować ludzką godność na kontrolach granicznych. Nie możemy po prostu ignorować tej sytuacji, licząc, że problem rozwiąże się sam. 

W 2020 roku Lekarze bez Granic przeprowadzili w Nigrze w sumie 681 200 konsultacji medycznych, przyjęli do szpitali 55 300 dzieci, w tym 41 700 dzieci poniżej 5 roku życia oraz wyleczyli 291 600 przypadków malarii.  

News

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej

Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej

MUZYKA DLA GAZY – koncert charytatywny na rzecz działań Lekarzy bez Granic  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Pracownik Lekarzy bez Granic zabity w Strefie Gazy

Więcej

Boimy się zapadającego zmroku [ŚWIADECTWO]  

Więcej
Karetki pogotowia przewożące rannych po atakach tłoczą się przy wejściu na oddział ratunkowy szpitala Al-Shifa w Gazie (15 października 2023).

Rannym w Strefie Gazy grozi śmierć [WYWIAD]

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Przemoc na masową skalę i zbiorowe karanie Strefy Gazy muszą ustać 

Więcej
Ludzie stojący na dachu obserwują, jak kula ognia i dymu unosi się nad budynkiem w Gazie podczas izraelskiego nalotu (7.10.2023).

Katastrofalna sytuacja w Strefie Gazy

Więcej
Wnętrze namiotów rozstawionych przez Lekarzy bez Granic obok Szpitala Regionalnego w Heracie, które zwiększają liczbę dostępnych w placówce miejsc. Afganistan, 2023, zdjęcie: MSF

Afganistan: odpowiadamy na trzęsienie ziemi

Więcej
Ilustracja: Alice Wietzel

Kobiety bardziej narażone w regionach dotkniętych konfliktami

Więcej
Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF
Libia

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

Więcej
Zniszczenia w miasteczku Talat Nyakoub oddalonym o 95 km od Marrakeszu, 12.09.2023, Maroko. Zdjęcie: MSF/Freddy Liesner

Trzęsienie ziemi w Maroku

Więcej
Małgorzata Foryt, fizjoterapeutka lekarzy bez Granic, pracowała w Ukrainie z osobami rannymi w wyniku działań wojennych. Ukraina, 2023

Ukraina: droga do zdrowia po urazach wojennych [ŚWIADECTWO]

Więcej
Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Więcej