Nigeria: życie codzienne jest walką. Historie przemocy seksualnej  

Slide 3
Powiedział, żebym spotkała się z nim poza obozem
Jak pomagamy po przemocy seksualnej?
Poczułam złość
To dzieje się regularnie w obozie

Życie w obozach jest ciężkie

Gwałtowne starcia w północno-środkowej Nigerii zmusiły w ostatnich latach dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Wiele z nich osiedliło się w obozach wokół Makurdi, stolicy stanu Benue.  

Stan Benue to region rolniczy w północno-środkowej Nigerii, często nazywany spichlerzem Nigerii. Przez Benue płynie rzeka o tej samej nazwie druga co do wielkości droga wodna w kraju. W ostatnich latach brak bezpieczeństwa w północnej Nigerii zmusił wielu pasterzy do przeniesienia się na południe, do regionu północno-środkowego. Za sprawą zmian klimatycznych i degradacji środowiska zmniejszyła się dostępność żyznych gruntów na tych obszarach.  

Uchwalenie w 2017 roku ustawy zakazującej otwartego wypasu doprowadziło do ucieczki pasterzy ze stanu Benue, którzy nie byli w stanie utrzymać swojego tradycyjnego stylu życia. To z kolei doprowadziło do nasilenia starć między pasterzami a rolnikami. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), w wyniku przemocy prawie 400 000 osób zostało wysiedlonych ze swoich domów, a wiele z nich osiedliło się w obozach w całym stanie Benue.  

Życie w obozach jest ciężkie. Warunki są niestabilne i niehigieniczne. Brakuje żywności, wody pitnej i podstawowych usług, w tym opieki zdrowotnej.  

Występuje również alarmujący poziom przemocy seksualnej, pogłębiany przez zubożenie, nierównowagę sił między kobietami i mężczyznami, ograniczone możliwości zarobku oraz szerszy kontekst przemocy.  

Według danych Lekarzy bez Granic większość sprawców przemocy seksualnej to partnerzy ofiar. Lecz przemoc seksualna jest również popełniana przez znajomych i obcych, zarówno cywilów, jak i osoby niebędące cywilami. Wiele kobiet, często samodzielnie utrzymujących swoje rodziny, nie ma innego wyboru wychodzą poza obóz w poszukiwaniu żywności i drewna na opał, co naraża je na ryzyko przemocy seksualnej.  

Warunki życia w obozach są niepewne, a codzienne życie jest walką, szczególnie dla kobiet. Po doniesieniach o alarmującym poziomie przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt w obozach, zespoły Lekarzy bez Granic zapewniały potrzebującym opiekę medyczną i psychologiczną. Niektóre z kobiet podzieliły się swoimi historiami.  

Przemoc na tle seksualnym dotyka milionów osób, wstrząsając życiem kobiet, mężczyzn i dzieci. Każdy przypadek przemocy seksualnej powinien być traktowany jak przypadek nagły, wymagający pilnej pomocy medycznej. Jednak ofiary często nie mają dostępu do opieki zdrowotnej.  

Żadne statystyki nie oddadzą pełnego obrazu tego problemu czy jego powszechności. Wstyd, strach, stygmatyzacja i inne bariery powstrzymują nieznaną liczbę osób z doświadczeniem przemocy seksualnej przed podjęciem, a nawet poszukiwaniem leczenia. Tymczasem natychmiastowa pomoc medyczna ma w przypadku napaści seksualnej kluczowe znaczenie dla ograniczenia potencjalnych następstw. 

 Na czym polega opieka po przemocy seksualnej? Ofiarom gwałtów w ciągu 72 godzin podaje się leki profilaktyczne, aby zapobiec zakażeniu w przypadku ekspozycji na wirus HIV. Antykoncepcja awaryjna powinna być również podana niezwłocznie, aby była jak najbardziej skuteczna. Podawane są antybiotyki w celu zapobiegania infekcjom przenoszonym drogą płciową, takim jak kiła i rzeżączka, a także szczepienia przeciwko tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Częścią opieki jest również leczenie obrażeń fizycznych i wsparcie psychologiczne. 

W 2022 roku zespoły Lekarzy bez Granic na świecie leczyły 39 900 ofiar przemocy seksualnej, o 3 100 więcej niż w roku poprzednim.  

Powiedział, żebym spotkała się z nim poza obozem

– Obiecał, że da mi pieniądze i powiedział, żebym spotkała się z nim w domu poza obozem – mówi Iyua, matka sześciorga dzieci. Mieszkają w obozie Mbawa, około 20 km od Makurdi, stolicy stanu. Zdesperowana, aby pożyczyć pieniądze na jedzenie dla dzieci, poprosiła znajomego mężczyznę o pomoc. – Kiedy dotarłam na miejsce, powiedział, że pomoże mi tylko, jeśli będę uprawiać z nim seks. Odmówiłam, ale zmusił mnie przemocą – powiedziała Iyua. Po napaści seksualnej Iyua zwróciła się po pomoc do kliniki Lekarzy bez Granic w obozie.   

Iyua sprzedaje pomarańcze, aby przeżyć. Nigeria, 2023
Iyua sprzedaje pomarańcze, aby przeżyć. Nigeria, 2023, zdjęcie: Kasia Strek/MSF
Dzieci Iyua chwytają pomarańcze. Często są przy niej, gdy pracuje i obiera owoce. Nigeria, 2023
Dzieci Iyua chwytają pomarańcze. Często są przy niej, gdy pracuje i obiera owoce. Nigeria, 2023, zdjęcie: Kasia Strek/MSF

Aby utrzymać siebie i rodzinę Iyua sprzedaje pomarańcze w obozie. Przed życiem w obozie pracowała na farmie i sprzedawała jedzenie: fasolę, orzeszki, zboże sorgo. – Wcześniej, kiedy nie polegałam na pomocy humanitarnej, życie było prostsze. Zawsze byłam główną opiekunką rodziny – wyjaśnia. Kilka miesięcy temu sprzedała matę i koc, zapewnione każdej rodzinie w obozie przez organizacje humanitarne. Potrzebowała pieniędzy, aby kupić pomarańcze i je sprzedawać.  

To dzieje się regularnie w obozie

Shiana przeprowadziła się ze starszą siostrą do obozu Mbawa pięć lat temu. Urodziła dwoje dzieci, ale zmarły we wczesnym dzieciństwie.  

Shiana od dzieciństwa żyje z niepełnosprawnością. – Spałam, kiedy ktoś zapukał w nocy do drzwi – opowiada. – Mężczyzna obiecał przynieść mi coś do jedzenia, potem sforsował drzwi do mojego namiotu, bo zamek był zepsuty i nalegał na seks ze mną. Odmówiłam i spróbowałam go odepchnąć, ale wtedy ścisnął mnie za ramiona i zgwałcił.  

Shiana zaplata włosy, aby zarobić trochę pieniędzy. Kiedyś to lubiła, ale teraz szybko czuje się bardzo zmęczona. Po całym dniu siedzenia i pracy z klientami czasami odczuwa ostre bóle w klatce piersiowej i ma trudności z zasypianiem w nocy. Nigeria, 2023
Shiana zaplata włosy, aby zarobić trochę pieniędzy. Kiedyś to lubiła, ale teraz szybko czuje się bardzo zmęczona. Po całym dniu siedzenia i pracy z klientami czasami odczuwa ostre bóle w klatce piersiowej i ma trudności z zasypianiem w nocy. Nigeria, 2023, zdjęcie: Kasia Strek/MSF
Shiana mieszka sama, wokół niej znajdują się puste i zniszczone namioty. Kiedyś bardzo się bała, ale teraz ma latarkę, a w nocy wokół obozu jest więcej światła, więc czuje się bezpieczniej. Kiedy zachodzi słońce, siada na ławce przed swoim namiotem. Czasem inne kobiety przychodzą z nią posiedzieć. Nigeria, 2023
Shiana mieszka sama, wokół niej znajdują się puste i zniszczone namioty. Kiedyś bardzo się bała, ale teraz ma latarkę, a w nocy wokół obozu jest więcej światła, więc czuje się bezpieczniej. Kiedy zachodzi słońce, siada na ławce przed swoim namiotem. Czasem inne kobiety przychodzą z nią posiedzieć. Nigeria, 2023, zdjęcie: Kasia Strek/MSF

Shiana dwa razy doświadczyła napaści seksualnej ze strony mężczyzn, którzy wdarli się do jej namiotu, wykorzystując jej niepełnosprawność fizyczną. – Wczoraj w nocy jakiś mężczyzna znowu przyszedł i próbował wejść, ale obudziłam się wystarczająco szybko i zablokowałam drzwi od środka. To dzieje się regularnie w obozie – mówi. Shiana nie ma możliwości zarabiania pieniędzy, ale czasami chodzi na pobliski targ, aby zbierać z ziemi rozsypane ziarno, które potem sprzedaje. 

Poczułam złość

Kilka namiotów za Shianą mieszka Seember. Jej mąż był rolnikiem, został zabity podczas nocnego ataku. – Mój mąż został pojmany i zastrzelony, kiedy próbował uciec z domu – wspomina. – Leżał martwy na ziemi, kiedy inny mężczyzna przyszedł i odciął mu głowę maczetą.  

Seember uciekła z dwójką dzieci i udała się do obozu Mbawa. W kwietniu 2023 roku pracowała na roli, zbierała plony z innymi kobietami, kiedy zostały zaatakowane przez pięciu mężczyzn. Trzech z nich miało broń, dwóch miało maczety. Mężczyźni rozważali, czy je zabić, ale w końcu zdecydowali się je zgwałcić.  

Seember była rolniczką w porze deszczowej. W porze suchej posiadała małą kuchnię, w której sprzedawała zebrany ryż, maniok i kukurydzę. Teraz gotuje dla swojej rodziny z tego, co uda jej się zdobyć. Czasami, gdy dostaje drobne prace na ziemi innych właścicieli farm, dostaje w zamian jamy. Nigeria, 2023
Seember była rolniczką w porze deszczowej. W porze suchej posiadała małą kuchnię, w której sprzedawała zebrany ryż, maniok i kukurydzę. Teraz gotuje dla swojej rodziny z tego, co uda jej się zdobyć. Czasami, gdy dostaje drobne prace na ziemi innych właścicieli farm, dostaje w zamian jamy. Nigeria, 2023, zdjęcie: Kasia Strek/MSF
Seember ma dwoje dzieci, jej najstarszy syn jest prawie dorosły. Młodszy syn jest z rodziną męża, aby ułatwić jej kwestie kosztów i wydatków. Fanan obecnie nie chodzi do szkoły ani nie pracuje. Nigeria, 2023
Seember ma dwoje dzieci, jej najstarszy syn jest prawie dorosły. Młodszy syn jest z rodziną męża, aby ułatwić jej kwestie kosztów i wydatków. Fanan obecnie nie chodzi do szkoły ani nie pracuje. Nigeria, 2023, zdjęcie: Kasia Strek/MSF

– Kiedy zobaczyłam, że ci mężczyźni przyszli na pole, poczułam złość – mówi. – Pomyślałam o swoim mężu i o tym, że teraz moja kolej opuścić ten świat, ale nie broniłam się, aby przeżyć i opiekować się dziećmi.  

Gwałt spowodował, że Seember nie jest w stanie chodzić samodzielnie. Krewny przyprowadził ją do klinki Lekarzy bez Granic, gdzie otrzymała opiekę medyczną i wsparcie psychologiczne.  

Seember mówi, że bez męża czuje się bardzo samotna. Za to jej nastoletni syn robi, co w jego mocy, aby poczuła się lepiej, rozśmieszając ją czy zaplatając jej włosy.  

Lekarze bez Granic w Nigerii

Lekarze bez Granic rozpoczęli działania w Benue w 2018 roku, zapewniając przesiedlonym osobom opiekę medyczną, w tym z zakresu zdrowia reprodukcyjnego oraz wsparcia po przemocy seksualnej.  

Leki stosowane w leczeniu ofiar przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć w klinice Lekarzy bez Granic znajdującej się w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych Mbawa. Nigeria, 2023
Leki stosowane w leczeniu ofiar przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć w klinice Lekarzy bez Granic znajdującej się w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych Mbawa. Nigeria, 2023, zdjęcie: Kasia Strek/MSF
Jedno z niewielu drzew w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Mbawa. Degradacja środowiska i malejące opady deszczu zmniejszyły dostępną żyzną ziemię, powodując zwiększoną konkurencję o zasoby. Nigeria, 2023
Jedno z niewielu drzew w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Mbawa. Degradacja środowiska i malejące opady deszczu zmniejszyły dostępną żyzną ziemię, powodując zwiększoną konkurencję o zasoby. Nigeria, 2023, zdjęcie: Kasia Strek/MSF

Nasze zespoły w Benue leczyły w 2023 roku ponad 1700 osób po przemocy seksualnej.

Po sześciu latach dostarczania medycznej pomocy humanitarnej osobom wewnętrznie przesiedlonym w stanie Benue w Nigerii podjęliśmy trudną decyzję o wycofaniu się. Działania związane z planowaniem rodziny oraz opieką seksualną i reprodukcyjną zakończą się z końcem lipca, a kompleksowa opieka nad przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć zakończy się w sierpniu.

Lekarze bez Granic w Nigerii

Lekarze bez Granic pracowali w Nigerii po raz pierwszy w 1996 roku. W 2022 roku zapewniliśmy 945 500 konsultacji medycznych, leczyliśmy 348 100 przypadków, przyjęliśmy 116 800 ludzi do szpitali.  

Jesteśmy obecni w ponad 10 stanach w kraju. Od połowy 2021 roku zwiększyliśmy skalę naszych działań na północnym zachodzie w zakresie leczenia niedożywienia. Obserwujemy tam rosnący, ale w dużej mierze ignorowany kryzys niedożywienia.  

Imiona zostały zmienione w celu ochrony tożsamości pacjentek.  

News

Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: oświadczenie Lekarzy bez Granic

Więcej
Zespół Lekarzy bez Granic i wolontariusze próbują uruchomić ponownie szpital, korzystając z dostępnych materiałów. Sudan, 2023

Sudan: zawieszenie działalności kluczowego szpitala w Chartumie

Więcej
Ludzie z obwodu donieckiego odpoczywają w ośrodku przejściowym w Pawłohradzie. Ukraina, 2024

Ukraina: pomoc dla uciekających z miasta Kurachowe  

Więcej
Pielęgniarka pracuje w placówce w Siguiri w Gwinei podczas największej od 30 lat epidemii błonicy w tym kraju. Gwinea, grudzień 2023

Nasze działania w 2024 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Pozbawiona dostępu do gazu kuchennego, Yasmin jest zmuszona do korzystania z plastiku jako rozpałki i gotowania nad otwartym ogniem, aby wykarmić rodzinę. Strefa Gazy, 2024

Izrael zniszczył warunki do życia w Strefie Gazy [RAPORT] 

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: zawieszenie prawa do azylu będzie miało śmiertelne konsekwencje

Więcej
Lekarze bez Granic prowadzili działania poszukiwawczo-ratunkowe na statku Geo Barents od czerwca 2021 roku. W grudniu 2024 roku ogłosili wstrzymanie tych działań. Morze Śródziemne, 2024

Morze Śródziemne: statek Geo Barents kończy działania

Więcej
Lekarze bez Granic wspierają opiekę pediatryczną w szpitale w Heracie. Afganistan, 2024
afganistan

Afganistan: wykluczanie kobiet z instytucji medycznych zagraża opiece medycznej

Więcej
Pracownik Lekarzy bez Granic zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy. Libia, 2022

Polska: program pilotażowy wzorem do zmian leczenia gruźlicy

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: wysłuchanie obywatelskie w sprawie Strategii Migracyjnej

Więcej
Ibrahim ma siedem miesięcy, urodził się podczas wojny. Ma poważną chorobę dróg oddechowych. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: warunki życia zagrażają dzieciom 

Więcej
Akcja poszukiwania rannych po bombardowniu północnej Gazy

Gdzie jest dr Obeid? 

Więcej
Przesiedlenia w północnej części Strefy Gazy; Ludność cywilna w Strefie Gazy mierzy się z dramatycznym kryzysem humanitarnym - brakiem bezpieczeństwa, przesiedleniami, brakiem żywności, załamaniem systemu ochrony zdrowia.

Lekarze bez Granic potępiają zakaz dla UNRWA 

Więcej
W 2023 roku zespoły Lekarzy bez Granic w Demokratycznej Republice Konga zapewniły opiekę 25 166 ofiarom przemocy seksualnej. To ponad dwie osoby co godzinę. Demokratyczna Republika Konga, 2023

DRK: Szokujący poziom przemocy seksualnej [RAPORT]  

Więcej
29-letnia Anhar Hassan Mohammed Omar pracowała na 16-godzinnych zmianach, aby pokryć koszty leczenia i odżywiania od początku ciąży do dziewiątego miesiąca. W szpitalu klinicznym w Nijali przeszła cesarskie cięcie i otrzymała wszystkie niezbędne usługi medyczne. Sudan, 2024

Sudan: szokująca skala śmierci noworodków i kobiet w ciąży [RAPORT]

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Stanowisko wobec Strategii migracyjnej dla Polski na lata 2025-2030 

Więcej