Safa jest mieszkanką Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022
© Juan Carlos Tomasi/MSF
Safa jest mieszkanką Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022

Okupowane Terytoria Palestyńskie: izraelskie środki przymusu szkodą zdrowiu ludzi [RAPORT]

Życie w ciągłym strachu przed eksmisją lub zburzeniem domu oraz ograniczenia w poruszaniu się i dostępie do opieki medycznej to problemy, przed którymi stoją Palestyńczycy i Palestynki z Zachodniego Brzegu Okupowanych Terytoriów Palestyńskich.

W raporcie „Nieznośne życie: wpływ izraelskich działań mających na celu przymusowe eksmisje na zdrowie mieszkańców Masafer Yatta” opisujemy nadzwyczajną presję stosowaną przez władze izraelskie, aby zmusić lokalne społeczności do opuszczenia tego obszaru.  

– Jeśli stracę swoją ziemię, stracę życie – mówi jeden z mieszkańców wsi Al-Majaz w Masafer Yatta. Oprócz groźby eksmisji z domów, mieszkańcy i mieszkanki żyją pod ciągłym zagrożeniem przemocą. – Żołnierze wchodzą do wiosek w nocy, egzekwują godziny policyjne i inne ograniczenia ruchu, prowadzą ćwiczenia wojskowe w pobliżu obszarów mieszkalnych, konfiskują pojazdy i burzą domy – mówi David Cantero Pérez, szef działań Lekarzy bez Granic na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich. – Sprawiają, że życie mieszkańców jest nie do zniesienia.

Działania władz izraelskich nasiliły się od maja 2022 roku, po orzeczeniu izraelskiego Sądu Najwyższego, który usunął wszystkie bariery prawne dla przymusowego wysiedlenia Palestyńczyków z Masafer Yatta, aby zrobić miejsce dla strefy wojskowej. Miało to poważny wpływ na zdolność mieszkańców do dostępu do podstawowych usług, w tym opieki medycznej.  

Masafer Yatta to pustynny region na Zachodnim Brzegu, gdzie w 12 wioskach mieszka 1144 Palestyńczyków. Palestyna, 2022
Masafer Yatta to pustynny region na Zachodnim Brzegu, gdzie w 12 wioskach mieszka 1144 Palestyńczyków. Zdjęcie: Juan Carlos Tomasi/MSF
Mahmud mieszka w Al-Markez w Masafer Yatta. Palestyna, 2022
Mahmud mieszka w Al-Markez w Masafer Yatta. Zdjęcie: Juan Carlos Tomasi/MSF

Utrudnienia w dostępie do opieki medycznej  

Pacjentom i pacjentkom rutynowo odmawia się dostępu do wiosek, w których Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną, jeśli ich dowód osobisty wskazuje, że pochodzą z innej wioski. Karetki ratunkowe próbujące dotrzeć do Masafer Yatta są opóźniane, a nawet blokowane. Mieszkańcy próbujący dotrzeć do szpitali są zatrzymywani w punktach kontrolnych, co znacznie opóźnia uzyskanie koniecznej pomocy.  W rezultacie wielu mieszkańców szczególnie potrzebujących opieki zdrowotnej –osoby starsze czy przewlekle chore, kobiety w zaawansowanej ciąży – zostało zmuszonych do przeprowadzki do pobliskiego miasta Yatta. 

Środki przymusu sprawiają, że mieszkańcy żyją w ciągłym strachu o swoje bezpieczeństwo, a rodzice czują się bezradni, chcąc chronić swoje dzieci. Jeden z rodziców przekazał, że jego dziecko zostało obudzone w nocy przez uzbrojonego żołnierza i psa. Inni rodzice opisywali uczucie rozpaczy i bezsilności, kiedy dzieci po powrocie ze szkoły zastały zburzony dom. 

Życie w tak trudnych warunkach przynosi konsekwencje dla zdrowia psychicznego ludzi. Nasze zespoły mobilne zapewniają opiekę medyczną, w tym w zakresie zdrowia psychicznego, mieszkańcom Masafer Yatta od 2021 roku. Widzimy duży wzrost zapotrzebowania na wsparcie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców, którzy doświadczyli wtargnięcia do domów i wyburzeń.  

Po tych incydentach ponad połowa pacjentów w 2022 roku zgłosiła objawy psychosomatyczne, jedna czwarta pacjentów wykazała objawy pourazowe, a dwie trzecie opisało objawy depresyjne. 

Masafer Yatta to pustynny region na Zachodnim Brzegu, gdzie w 12 wioskach mieszka 1144 Palestyńczyków.
Zdjęcie: Zdjęcie: Juan Carlos Tomasi/MSF
Sara stoi obok domu swojego syna, który został zniszczony w lipcu 2022 roku. Palestyna, 2022
Sara stoi obok domu swojego syna, który został zniszczony w lipcu 2022 roku. Zdjęcie: Juan Carlos Tomasi/MSF

Potrzebne podjęcie działań

– W ciągu ostatniego roku byliśmy bezpośrednimi świadkami wpływu coraz bardziej opresyjnego środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców Masafer Yatta – mówi David Cantero Pérez. – Jako medyczna organizacja humanitarna potępiamy politykę Izraela.  Wzywamy władze izraelskie do natychmiastowego wstrzymania planu eksmisji i zaprzestania wdrażania środków ograniczających dostęp Palestyńczyków w Masafer Yatta do podstawowych usług, w tym opieki medycznej. To niepotrzebne cierpienie musi się skończyć. 

Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych i niezbędnych działań w celu ochrony ludności Masafer Yatta i zapewnienia przestrzegania ich praw człowieka.  

Zespoły Lekarzy bez Granic są obecne w Masafer Yatta i gubernatorstwie Hebronu od 1996 roku, zapewniając pomoc medyczną i z zakresu zdrowia psychicznego. W tym czasie nasze zespoły były świadkami wpływu izraelskich środków przymusu na każdy aspekt życia mieszkańców. 

raport lekarzy bez granic z masafer yatta

News

Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej