Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak
© Mohammed Abed
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak.

Późnym wieczorem 20 lutego siły izraelskie przeprowadziły operację wojskową w Al Mawasi, położonym na wybrzeżu Strefy Gazy. Podczas akcji izraelski czołg ostrzelał dom, w którym schronili się pracownicy Lekarzy bez Granic i ich rodziny.

W wyniku ataku zginęły synowa i żona jednego z naszych pracowników, a sześć osób zostało rannych, w tym pięć kobiet lub dzieci. Pociski zostały również wystrzelone w wyraźnie oznaczony budynek Lekarzy bez Granic, trafiając w bramę, zewnętrzną część budynku i wnętrze parteru. 

Opóźnione karetki

Ekipy pogotowia ratunkowego były opóźnione o ponad dwie godziny z powodu ostrzału okolicy. Później były w stanie dotrzeć na miejsce i przewieźć rannych, niektórych z poparzeniami, do szpitala polowego Międzynarodowego Korpusu Medycznego w Rafah. 

– Jesteśmy oburzeni i głęboko zasmuceni tymi zabójstwami – mówi Meinie Nicolai, dyrektorka generalna Lekarzy bez Granic, która obecnie koordynuje działania medyczne organizacji w Strefie Gazy. – Tego samego dnia, w którym Stany Zjednoczone zdecydowały się zawetować natychmiastowe zawieszenie broni, dwie córki widziały, jak ich matka i szwagierka zostały zabite przez izraelski pocisk czołgowy. 

Nigdzie w Gazie nie jest bezpiecznie

– Zabicie tych osób ukazuje ponurą rzeczywistość, że nigdzie w Strefie Gazy nie jest bezpiecznie, że obietnice bezpiecznych obszarów są puste, a mechanizmy rozwiązywania konfliktów zawodne – mówi Nicolai. – Ilość siły używanej w gęsto zaludnionych obszarach miejskich jest porażająca, a celowanie w budynek ze świadomością, że jest on pełen pracowników organizacji humanitarnej i ich rodzin, jest nie do przyjęcia. 

W momencie ataku 64 osoby przebywały w budynku. Wszystkie strony biorące udział w wojnie, w tym siły izraelskie, są regularnie informowane o miejscu przebywania oraz potwierdziły obecność zespołów Lekarzy bez Granic w konkretnych lokalizacjach.  

Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Działania humanitarne prawie niemożliwe

Siły izraelskie zostały jasno poinformowane o dokładnej lokalizacji tego schronienia Lekarzy bez Granic w Al Mawasi. Oprócz tego flaga Lekarzy bez Granic, o wymiarach dwa na trzy metry, była rozwieszona przed budynkiem. Przed uderzeniem siły izraelskie nie wydały żadnego nakazu ewakuacji. Lekarze bez Granic skontaktowali się z władzami Izraela, poszukując dalszych wyjaśnień.  

Niektórzy z naszych współpracowników i ich rodzin, którzy mieszkali w schronieniu Lekarzy bez Granic Al Mawasi przed atakiem, przeżyli uderzenie na inne schronienie organizacji, do którego doszło 8 stycznia w Rafah. Zabita została wtedy pięcioletnia córka pracownika Lekarzy bez Granic.

To raz jeszcze pokazuje, że siły izraelskie nie zapewniają bezpieczeństwa cywilom podczas swoich operacji wojskowych. Ukazuje to całkowity brak poszanowania życia ludzkiego i misji medycznej. Z tego powodu utrzymanie medycznych działań humanitarnych w Strefie Gazy jest prawie niemożliwe. 

Wzywamy do zawieszenia broni

Zespoły Lekarzy bez Granic wspierają współpracowników i rodziny, które przeżyły ten atak oraz bliskich tych, którzy zostali zabici. Od początku tej wojny pięciu pracowników Lekarzy bez Granic zostało zabitych. Zginęli też liczni członkowie rodzin personelu organizacji.  

Jako Lekarze bez Granic ponownie wzywamy do natychmiastowego, trwałego zawieszenia broni w Gazie. Przemoc wobec cywilów musi ustać.  

News

Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej