© MSF/Pau Miranda
Lekarz Sasha Sholokov pracuje z Lekarzami bez Granic od 2017 roku. Teraz zapewnia wsparcie osobom w potrzebie w okolicach Dniepru i Zaporoża.

Ukraina: kliniki mobilne w Dnieprze i Zaporożu 

3.06.2022

Setki tysięcy osób zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów z powodu ciężkich walk toczonych na południu i wschodzie Ukrainy. Wiele z nich znalazło schronienie w okolicach Dniepru i Zaporoża. Zespoły Lekarzy bez Granic prowadzą tam kliniki mobilne i odwiedzają ponad 70 schronisk dla osób uciekających przed wojną, niosąc pomoc medyczną i psychologiczną.  

Według lokalnej administracji ponad 220 000 ludzi zmuszonych do ucieczki z terenów objętych działaniami wojennymi znalazło schronienie w okręgu dniepropietrowskim, a kolejne 120 000 osób – w Zaporożu.  

– Lokalne społeczności przerobiły wszystkie możliwe budynki – szkoły, domy, kościoły, centra sportowe, biura i lokale administracji publicznej – na schroniska – mówi Célia Burnand, koordynatorka projektów Lekarzy bez Granic w Dnieprze i Zaporożu. – Spotykamy w nich wiele osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, ludzi, których nie było stać, aby wyjechać na zachód kraju lub za granicę. Nasza praca polega na wsparciu i uzupełnieniu imponującego wysiłku lokalnych władz, wolontariuszy, personelu medycznego i pracowników socjalnych. Chcemy być pewni, że każdy kto przeszedł tak traumatyczne doświadczenia otrzyma medyczną i psychologiczną pomoc, jakiej potrzebuje.

Lina Villa, kierowniczka ds. działań w obszarze zdrowia psychicznego rozmawia z osobą przebywającą w ośrodku w okręgu dniepropietrowskim. Ukraina, 2022
Lina Villa, kierowniczka ds. działań w obszarze zdrowia psychicznego rozmawia z osobą przebywającą w ośrodku w okręgu dniepropietrowskim. Ukraina, 2022
Klinika mobilna Lekarzy bez Granic w okręgu dniepropietrowskim. Ukraina, 2022
Klinika mobilna Lekarzy bez Granic w okręgu dniepropietrowskim. Ukraina, 2022

Lekarze bez Granic systematycznie rozszerzają swoją działalność na kolejne schroniska, obecnie prowadząc kliniki mobilne w ponad 70 lokalizacjach w Dnieprze i Zaporożu. Zespół każdej kliniki mobilnej składa się z lekarki, pielęgniarza, psychologa i edukatora zdrowia.  

Lekarze i lekarki prowadzą konsultacje i dostarczają lekarstw, kierują pacjentów do specjalistów, a w najtrudniejszych przypadkach – do szpitali. Obecnie udzielanych jest średnio 60 konsultacji dziennie. 

– Mamy do czynienia z wieloma przypadkami chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie, choroby serca i układu krążeniowego, astma czy padaczka – opowiada dr Sasza Sholokov, kierownik działań medycznych Lekarzy Bez Granic. – Osoby te w czasie wojny mają utrudniony dostęp do regularnej opieki i lekarstw. Chcemy się upewnić, że ich stan się nie pogarsza. 

Psycholożki i psycholodzy służą nowoprzybyłym podstawowym wsparciem psychologicznym, tzw. pierwszą pomocą psychologiczną. Prowadzą też indywidualne i grupowe sesje psychologiczne dla dorosłych i dzieci. Od 25 kwietnia zespoły Lekarzy bez Granic przeprowadziły ponad 200 konsultacji psychologicznych. Prowadzą również szkolenia z pierwszej pomocy psychologicznej dla ukraińskiego personelu.  

– Z emocjonalnej perspektywy obecna sytuacja dla wielu ludzi jest dość skomplikowana – mówi Lina Villa, kierowniczka ds. działań w obszarze zdrowia psychicznego. – Początkowo planowali powrót do swoich domów w Doniecku czy Ługańsku, teraz zaczynają zdawać sobie sprawę, że jest to coraz mniej prawdopodobne. Wiedzą, że ich domy zostały zniszczone, że nie odzyskają swojego dawnego życia. Muszą zmierzyć się z sytuacją dużej niepewności. Widzę, że część z nich traci nadzieję, jaką miało jeszcze niedawno. Próbujemy pomóc im odzyskać poczucie kontroli nad sytuacją, która jest kompletnie nieprzewidywalna.  

Lekarze bez Granic prowadzą projekty wsparcia osób zmuszonych do wewnętrznych przesiedleń w całej Ukrainie, m. in. w Zaporożu, Dnieprze, Czernihowie, Mukaczewie, Iwano-Frankiwsku, Użhorodzie, Berehowie, Winnicy, Kropywnyckim.  

News

Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022

Etiopia: nasila się kryzys żywnościowy w regionie Afar

Więcej

Ukraina: potrzeby medyczne w małych miasteczkach są duże i różnorodne

Więcej
Dzieci bawią się w obozie dla uchodźców Bidibidi. Uganda, 2017

Uchodźca jako dziecko, pracownik Lekarzy bez Granic jako dorosły – Moses Soro opowiada swoją historię 

Więcej

Światowy Dzień Uchodźcy: między morzem a pustynią 

Więcej
Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022

Niger: nieludzkie traktowanie migrantów wypychanych z Algierii i Libii

Więcej
Zdjęcie archiwalne. Republika Środkowoafrykańska, 2020

Republika Środkowoafrykańska: Lekarze bez Granic potępiają zabójstwo pracownika

Więcej
Personel ośrodka leczenia eboli w Wanagata dezynfekuje swój sprzęt ochronny, Mbandaka. Demokratyczna Republika Konga, 2022 Zdjęcie: MSF

Demokratyczna Republika Konga: nowe zagrożenie ebolą

Więcej
Helmer Charris z ramienia Lekarzy bez Granic pracował w Panamie od grudnia 2021 do marca 2022. Panama, 2022

Panama: przemoc wobec migrantów na granicy z Kolumbią

Więcej

Ukraina: kliniki mobilne na stacjach metra w Charkowie 

Więcej
Rahma, położna nadzorująca, trzyma noworodka o imieniu Rivan. Irak, 2022

Irak: zdrowie kobiet sześć lat po bitwie o Mosul 

Więcej
Kobiety czekają na wizytę we wspieranym przez Lekarzy bez Granic ośrodku opieki zdrowotnej w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii. Syria, 2022

Północno-zachodnia Syria: konsekwencje konfliktu dla zdrowia kobiet 

Więcej
Pracownik Lekarzy bez Granic stoi przed opuszczonym domem we wsi Vodiane, gdzie organizacja prowadzi klinikę mobilną. Ukraina, 2022

Zespół Lekarzy bez Granic świadkiem bombardowania w Mikołajewie

Więcej
Przyjazd pierwszego pociągu medycznego Lekarzy bez Granic do Lwowa. Ukraina, 2022

Ukraina: Macie pociąg medyczny? Mamy pacjentów

Więcej
Kobieta przechodzi w Mariupolu obok budynku zniszczonego w wyniku ostrzału. Ukraina, 2022

Mariupol: każdy dzień jest jak utrata całego życia

Więcej
Saed Bibi podaje synowi szklankę mleka na oddziale pediatrycznym we wspieranym przez Lekarzy bez Granic szpitalu Boost w Laszkargah w prowincji Helmand.

Afganistan: odra śmiertelnym zagrożeniem dla niedożywionych dzieci

Więcej
Ludzie na podwórku patrzą na płonący po ostrzale blok mieszkalny (Mariupol, 13 marca). Ukraina, 2022

Ukraina: znowu w drodze

Więcej
Cookie Settings