© Oliver Barth/MSF
Lekarka pediatrii Faïza Ouedraogo bada dwuletniego Edrissa, syna 22-letniej Hariry Mohamed. Dziewięć lat temu Harira musiała wraz z rodzicami uciekać przed Boko Haram. Teraz mieszka w obozie dla uchodźców. Niger, 2022

Wybrałam zawód pediatry z powołania [WYWIAD]

Dr Faïza Ouedraogo to lekarka pediatrii, która pracuje z Lekarzami bez Granic w Diffie, w Nigrze. W kraju tym, mimo znacznego postępu w walce z niedożywieniem i śmiertelnością wśród dzieci, wciąż wielu małych pacjentów trafia do szpitali z poważnym niedożywieniem. Faïza Ouedraogo opowiedziała nam, jak wygląda jej praca.

Dlaczego wybrałaś ten zawód? Czy pamiętasz konkretny moment, w którym zrozumiałaś, że to jest to, co chcesz robić? 

Wybrałam zawód pediatry z powołania, zawsze lubiłam być blisko małych dzieci, chronić je, dbać o nie, widzieć, jak się uśmiechają. Nawet jakbym miała zacząć wszystko od początku, zostałabym lekarką pediatrii.  

Możesz opowiedzieć, jak wygląda twoja praca tutaj? 

Praca pediatry tutaj, w regionie Diffa, polega na wzmacnianiu kompetencji pediatrycznych zespołu. Czyli na towarzyszeniu zespołowi i szkoleniu zespołu lekarskiego, pielęgniarskiego i paramedycznego w zakresie opieki dla noworodków i dzieci z niedożywieniem. Robimy obchód z lekarzami i lekarkami, aby omówić trudne przypadki. Przeprowadzamy prezentacje na temat aktualnych zagadnień, postępowania w przypadku ciężkiej malarii, powikłań przy niedożywieniu i bieżących przypadków patologii noworodków.  

Dr. Faïza Ouedraogo i pielęgniarka Haraym Gagara przyjmują pacjenta do szpitala. Niger, 2022

Czy pamiętasz jakiś przypadek, który szczególnie cię poruszył?  

Jednym z takich momentów było uratowanie życia ośmioletniego dziecka, które zostało przyjęte z ciężkim krwotokiem, dziecko wymiotowało krwią.  

Pracowaliśmy w sposób bardzo skoordynowany i wspólnie z całym zespołem medycznym i paramedycznym udało nam się uratować życie tego dziecka. Po tygodniowym pobycie w szpitalu byłam bardzo zadowolona, byłam pod wrażeniem i bardzo szczęśliwa. Doceniam ten zespół, który jest naprawdę zmotywowany, aby dać z siebie wszystko w celu ratowania życia dzieci. To naprawdę mnie poruszyło. Nie wierzyłam, że uda nam się je uratować, bo krwawienie było bardzo duże. Ale naprawdę udało nam się uratować życie tego dziecka.  

Miewasz momenty wyczerpania? Jak sobie z nimi radzisz? 

Tak, odczuwamy wypalenie, ponieważ nie jest łatwo każdego dnia pracować z dziećmi, które są w ciężkim stanie. Niemal większość dociera do nas w trudnej sytuacji, a my dzień w dzień jesteśmy przy ich łóżku, to nie jest łatwe widzieć, jak cierpią. Często nas to dotyka, ale robimy, co możemy, wkładając w to całe nasze serca, naszą energię, wszystkie nasze umiejętności, aby je uratować. Jednocześnie nie ma to jak zobaczyć ich wychodzących z uśmiechem. To jest to, co nas wzmacnia.  

Co cię motywuje każdego dnia? 

To, co mnie motywuje każdego dnia, to widok kilkunastu dzieci, które przyjechały w ciężkim stanie do szpitala i które byliśmy w stanie uratować. To mnie motywuje i umacnia w tym co robię. 

News

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej

Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej

MUZYKA DLA GAZY – koncert charytatywny na rzecz działań Lekarzy bez Granic  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Pracownik Lekarzy bez Granic zabity w Strefie Gazy

Więcej

Boimy się zapadającego zmroku [ŚWIADECTWO]  

Więcej
Karetki pogotowia przewożące rannych po atakach tłoczą się przy wejściu na oddział ratunkowy szpitala Al-Shifa w Gazie (15 października 2023).

Rannym w Strefie Gazy grozi śmierć [WYWIAD]

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Przemoc na masową skalę i zbiorowe karanie Strefy Gazy muszą ustać 

Więcej
Ludzie stojący na dachu obserwują, jak kula ognia i dymu unosi się nad budynkiem w Gazie podczas izraelskiego nalotu (7.10.2023).

Katastrofalna sytuacja w Strefie Gazy

Więcej
Wnętrze namiotów rozstawionych przez Lekarzy bez Granic obok Szpitala Regionalnego w Heracie, które zwiększają liczbę dostępnych w placówce miejsc. Afganistan, 2023, zdjęcie: MSF

Afganistan: odpowiadamy na trzęsienie ziemi

Więcej
Ilustracja: Alice Wietzel

Kobiety bardziej narażone w regionach dotkniętych konfliktami

Więcej
Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF
Libia

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

Więcej
Zniszczenia w miasteczku Talat Nyakoub oddalonym o 95 km od Marrakeszu, 12.09.2023, Maroko. Zdjęcie: MSF/Freddy Liesner

Trzęsienie ziemi w Maroku

Więcej
Małgorzata Foryt, fizjoterapeutka lekarzy bez Granic, pracowała w Ukrainie z osobami rannymi w wyniku działań wojennych. Ukraina, 2023

Ukraina: droga do zdrowia po urazach wojennych [ŚWIADECTWO]

Więcej
Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Więcej