© Oliver Barth/MSF
Lekarka pediatrii Faïza Ouedraogo bada dwuletniego Edrissa, syna 22-letniej Hariry Mohamed. Dziewięć lat temu Harira musiała wraz z rodzicami uciekać przed Boko Haram. Teraz mieszka w obozie dla uchodźców. Niger, 2022

Wybrałam zawód pediatry z powołania [WYWIAD]

Dr Faïza Ouedraogo to lekarka pediatrii, która pracuje z Lekarzami bez Granic w Diffie, w Nigrze. W kraju tym, mimo znacznego postępu w walce z niedożywieniem i śmiertelnością wśród dzieci, wciąż wielu małych pacjentów trafia do szpitali z poważnym niedożywieniem. Faïza Ouedraogo opowiedziała nam, jak wygląda jej praca.

Dlaczego wybrałaś ten zawód? Czy pamiętasz konkretny moment, w którym zrozumiałaś, że to jest to, co chcesz robić? 

Wybrałam zawód pediatry z powołania, zawsze lubiłam być blisko małych dzieci, chronić je, dbać o nie, widzieć, jak się uśmiechają. Nawet jakbym miała zacząć wszystko od początku, zostałabym lekarką pediatrii.  

Możesz opowiedzieć, jak wygląda twoja praca tutaj? 

Praca pediatry tutaj, w regionie Diffa, polega na wzmacnianiu kompetencji pediatrycznych zespołu. Czyli na towarzyszeniu zespołowi i szkoleniu zespołu lekarskiego, pielęgniarskiego i paramedycznego w zakresie opieki dla noworodków i dzieci z niedożywieniem. Robimy obchód z lekarzami i lekarkami, aby omówić trudne przypadki. Przeprowadzamy prezentacje na temat aktualnych zagadnień, postępowania w przypadku ciężkiej malarii, powikłań przy niedożywieniu i bieżących przypadków patologii noworodków.  

Dr. Faïza Ouedraogo i pielęgniarka Haraym Gagara przyjmują pacjenta do szpitala. Niger, 2022

Czy pamiętasz jakiś przypadek, który szczególnie cię poruszył?  

Jednym z takich momentów było uratowanie życia ośmioletniego dziecka, które zostało przyjęte z ciężkim krwotokiem, dziecko wymiotowało krwią.  

Pracowaliśmy w sposób bardzo skoordynowany i wspólnie z całym zespołem medycznym i paramedycznym udało nam się uratować życie tego dziecka. Po tygodniowym pobycie w szpitalu byłam bardzo zadowolona, byłam pod wrażeniem i bardzo szczęśliwa. Doceniam ten zespół, który jest naprawdę zmotywowany, aby dać z siebie wszystko w celu ratowania życia dzieci. To naprawdę mnie poruszyło. Nie wierzyłam, że uda nam się je uratować, bo krwawienie było bardzo duże. Ale naprawdę udało nam się uratować życie tego dziecka.  

Miewasz momenty wyczerpania? Jak sobie z nimi radzisz? 

Tak, odczuwamy wypalenie, ponieważ nie jest łatwo każdego dnia pracować z dziećmi, które są w ciężkim stanie. Niemal większość dociera do nas w trudnej sytuacji, a my dzień w dzień jesteśmy przy ich łóżku, to nie jest łatwe widzieć, jak cierpią. Często nas to dotyka, ale robimy, co możemy, wkładając w to całe nasze serca, naszą energię, wszystkie nasze umiejętności, aby je uratować. Jednocześnie nie ma to jak zobaczyć ich wychodzących z uśmiechem. To jest to, co nas wzmacnia.  

Co cię motywuje każdego dnia? 

To, co mnie motywuje każdego dnia, to widok kilkunastu dzieci, które przyjechały w ciężkim stanie do szpitala i które byliśmy w stanie uratować. To mnie motywuje i umacnia w tym co robię. 

News

Jemen: Pięć przyczyn rosnącego niedożywienia u dzieci

Więcej

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają wymazywanie kobiet z życia publicznego

Więcej

Afganistan: trudno zaakceptować, że znaczysz mniej

Więcej

Włochy: nowe prawo utrudnia ratowanie życia na morzu

Więcej

Działania Lekarzy bez Granic w 2022 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej

Polska: wspieramy nowy program pilotażowy leczenia gruźlicy 

Więcej

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
U Jeana (imię zmienione) zdiagnozowano HIV w 2010 r. W 2019 r. po raz pierwszy był hospitalizowany. Kilka tygodni później musiał pilnie wrócić do szpitala. Demokratyczna Republika Konga, 2019

Dzień HIV/AIDS: Duże postępy, równie duże wyzwania w Demokratycznej Republice Konga

Więcej
Dziecko biegnie między namiotami w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021

Syria: trudna sytuacja w obozie Al-Hol [RAPORT]

Więcej

Ruszyła kampania „Ratujemy życie z Twoją pomocą”

Więcej
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Afganistan, 2021

List do darczyńców: Ratujemy życie z Twoją pomocą

Więcej

Somalia: pięć faktów o suszy i niedożywieniu w Baidoa

Więcej

Jemen: wspierając zdrowie psychiczne, wspieramy ludzi w odbudowie ich życia  

Więcej

Wiem, że pomogłem ludziom, którzy naprawdę tego potrzebowali [WYWIAD]

Więcej

Ukraina: w drodze z zespołem medycznym  

Więcej

Afganistan: 24 godziny na ostrym dyżurze

Więcej