Pracownik Lekarzy bez Granic stoi przed opuszczonym domem we wsi Vodiane, gdzie organizacja prowadzi klinikę mobilną. Ukraina, 2022
© Zdjęcie: Nico Dauterive/MSF
Pracownik Lekarzy bez Granic stoi przed opuszczonym domem we wsi Vodiane, gdzie organizacja prowadzi klinikę mobilną. Ukraina, 2022

Zespół Lekarzy bez Granic świadkiem bombardowania w Mikołajewie

5 kwietnia 2022

4 kwietnia czteroosobowy zespół Lekarzy bez Granic odwiedził Mikołajów, żeby spotkać się z władzami miasta i regionalnymi władzami ochrony zdrowia. Około godziny 3.30 po południu, kiedy zespół Lekarzy bez Granic wszedł do szpitala onkologicznego, w którym od początku wojny leczy się rannych, obszar wokół szpitala znalazł się pod ostrzałem.  

– W ciągu 10 minut doszło do kilku eksplozji w pobliżu naszych pracowników – mówi Michel-Olivier Lacharité, szef misji Lekarzy bez Granic w Ukrainie, obecnie przebywający w Odessie. – Kiedy zespół Lekarzy bez Granic opuszczał ten teren, zobaczył ranne osoby i co najmniej jedno martwe ciało. Nie jesteśmy jednak w stanie podać dokładnej liczby zabitych i rannych. Na szczęście nasi pracownicy zdołali się ukryć i nie ucierpieli w wybuchach. Szyby w ich samochodzie zaparkowanym przed wejściem do szpitala zostały wybite w wyniku eksplozji.

Zespół przekazał, że uderzenie dotknęło również oddalony o około 300 metrów regionalny szpital pediatryczny. Nie było widać dużego krateru. Po eksplozji widzieli natomiast na dużym obszarze liczne małe dziury w ziemi. Te elementy mogą wskazywać na użycie bomb kasetowych.

Okolica, w której znajduje się szpital onkologiczny, to dzielnica mieszkalna we wschodniej części miasta portowego, gdzie znajduje się wiele placówek medycznych.

W czasie bombardowań przez siły rosyjskie zespół Lekarzy bez Granic przygotowywał się do rozpoczęcia nowych działań wspierających osoby przesiedlone w wyniku wojny we współpracy z lokalną organizacją.

Michelo Lacharité, kierownik zespołu ostrego dyżuru.  Zdjęcie: Remi Decoster
Michelo Lacharité, kierownik zespołu ostrego dyżuru. Zdjęcie: Remi Decoster

– Zbombardowanie tak dużego obszaru w dzielnicy mieszkalnej w środku dnia nie może nie przynieść ofiar wśród ludności cywilnej i zniszczeń budynków publicznych – mówi Lacharité. – W ciągu dwóch ostatnich dni trzy szpitale w Mikołajewie zostały zaatakowane. Oprócz wczorajszych ataków, 3 kwietnia uderzono także w szpital nr 5 znajdujący się w południowej części miasta. Ataki na szpitale, pacjentów i personel medyczny są absolutnie niedopuszczalne.

Lekarze bez Granic przeprowadzają obecnie ocenę w jaki sposób rozszerzyć planowane działania w Mikołajewie.

News

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej

Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej

MUZYKA DLA GAZY – koncert charytatywny na rzecz działań Lekarzy bez Granic  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Pracownik Lekarzy bez Granic zabity w Strefie Gazy

Więcej

Boimy się zapadającego zmroku [ŚWIADECTWO]  

Więcej
Karetki pogotowia przewożące rannych po atakach tłoczą się przy wejściu na oddział ratunkowy szpitala Al-Shifa w Gazie (15 października 2023).

Rannym w Strefie Gazy grozi śmierć [WYWIAD]

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Przemoc na masową skalę i zbiorowe karanie Strefy Gazy muszą ustać 

Więcej
Ludzie stojący na dachu obserwują, jak kula ognia i dymu unosi się nad budynkiem w Gazie podczas izraelskiego nalotu (7.10.2023).

Katastrofalna sytuacja w Strefie Gazy

Więcej
Wnętrze namiotów rozstawionych przez Lekarzy bez Granic obok Szpitala Regionalnego w Heracie, które zwiększają liczbę dostępnych w placówce miejsc. Afganistan, 2023, zdjęcie: MSF

Afganistan: odpowiadamy na trzęsienie ziemi

Więcej
Ilustracja: Alice Wietzel

Kobiety bardziej narażone w regionach dotkniętych konfliktami

Więcej
Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF
Libia

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

Więcej
Zniszczenia w miasteczku Talat Nyakoub oddalonym o 95 km od Marrakeszu, 12.09.2023, Maroko. Zdjęcie: MSF/Freddy Liesner

Trzęsienie ziemi w Maroku

Więcej
Małgorzata Foryt, fizjoterapeutka lekarzy bez Granic, pracowała w Ukrainie z osobami rannymi w wyniku działań wojennych. Ukraina, 2023

Ukraina: droga do zdrowia po urazach wojennych [ŚWIADECTWO]

Więcej
Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Więcej