Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022
© MSF
Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022

Grecja: trudna sytuacja osób poszukujących schronienia

Od czerwca 2022 roku zespoły Lekarzy bez Granic na greckiej wyspie Lesbos nie były w stanie zlokalizować około 940 osób.  

Jako Lekarze bez Granic jesteśmy zaniepokojeni pogarszającą się sytuacją osób poszukujących schronienia, które docierają na grecką wyspę Lesbos. Otrzymujemy doniesienia o przemocy, przechwytywaniu ludzi i push-backach oraz ograniczaniu dostępu do pożywienia i noclegu.

Apelujemy do władz greckich o zbadanie doniesień o setkach zaginionych migrantów, przypuszczalnie przymusowo zawróconych na morzu oraz wdrożenie bezpiecznych i godnych warunków recepcyjnych.  

Zamaskowani mężczyźni podają się za lekarzy

Nasze zespoły pracujące na Lesbos są powiadamiane przez UNHCR (urząd ONZ do spraw uchodźców) i inne podmioty, gdy migranci przybywają na wyspę i potrzebują pilnej pomocy medycznej. 

– Od czerwca 2022 roku, kiedy Lekarze bez Granic zaczęli udzielać pomocy medycznej osobom przybywającym łodziami na Lesbos, nie byliśmy w stanie zlokalizować około 940 osób, których nigdy nie znaleziono w zgłoszonych lokalizacjach – mówi Nihal Osman, koordynator projektu Lekarzy bez Granic na Lesbos.  

Kilku pacjentów i pacjentek opowiedziało nam, że podczas poprzednich prób dotarcia do Grecji zostali przechwyceni i siłą wypchnięci z powrotem na morze.  

– Kiedy jesteśmy powiadamiani o nowo przybyłych osobach pilnie potrzebujących pomocy medycznej, spędzamy godziny, a czasem dni, szukając ich, ponieważ często ukrywają się w lasach – mówi Osman.

Ludzie, których znajdujemy, opowiadają nam, że napotykają zamaskowanych mężczyzn, którzy podają się za lekarzy, aby zdobyć ich zaufanie. Ostatnio „New York Times” informował w artykule o przypadku podawania się za Lekarzy bez Granic. – Jeśli to się potwierdzi, jest to niedopuszczalna i poważna manipulacja pomocą humanitarną – komentuje Osman.   

W niektórych przypadkach nasze zespoły napotkały w pobliżu miejsc interwencji niemożliwe do zidentyfikowania pojazdy bez tablic rejestracyjnych, często prowadzone przez osoby z zamaskowanymi twarzami.  

Pomoc humanitarna dla osób docierających na wyspę jest poważnie ograniczona ze względu na obawy przed kryminalizacją. Jako Lekarze bez Granic jesteśmy obecnie jedynym niezależnym podmiotem, który udziela pomocy migrantom przybywającym na Lesbos.  

Taktyka odstraszania w największym obozie w Grecji  

Osoby, które docierają na Lesbos, są wysyłane do dwóch ośrodków w zależności od miejsca przybycia: Mavrovouni i Megala Therma. W 2023 r. w Mavrovouni, jednym z kilku finansowanych przez UE ośrodków (chodzi o tzw. CCAC, zamknięte ośrodki o kontrolowanym dostępie), zakwaterowano do 2700 osób.

Ośrodki CCAC były przedstawiane jako poprawa warunków życia migrantów. Jednak zostały tak zaprojektowane, aby poważnie ograniczyć możliwość przemieszczania się i umożliwić przetrzymywanie ludzi w placówkach przypominających więzienie.

Ubrania i kamizelki ratunkowe osób, które dotarły na wyspę Samos. Grecja, 2022

17 maja greckie władze przestały zapewniać żywność osobom z przyznanym statusem uchodźcy i tym, którym odmówiono ochrony międzynarodowej. Ogłosiły także plany ich eksmisji. Co więcej, dzieci z rodzin, którym odmówiono ochrony międzynarodowej, zostały pozbawione numerów ubezpieczenia społecznego. Uniemożliwia im to otrzymanie podstawowych szczepień, naruszając ich prawa.  

– W rezultacie w CCAC sytuacja stała się napięta – mówi Osman. – Pacjenci skarżą się na upokorzenie, jakiego doznają, stojąc godzinami w kolejce, a także na frustrację związaną z ograniczeniem żywności. Ministerstwo wykorzystuje jedzenie jako narzędzie, by zmusić ludzi do opuszczenia ośrodka.  

Jako Lekarze bez Granic potępiamy stosowanie tych środków w celu zmuszenia ludzi do opuszczenia ośrodka. – Pozbawienie setek ludzi ich podstawowych praw, w tym dostępu do żywności i schronienia, bez żadnej alternatywy, może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego – mówi Osman.  

Arbitralne zatrzymanie w obozie Megala Therma  

W Megala Therma, na północnym wybrzeżu Lesbos, gdzie zapewniamy opiekę zdrowotną od 2020 roku, sytuacja jest alarmująca. Wcześniej był to rządowy ośrodek kwarantanny COVID-19. Obecnie przebywają w nim migranci, zanim zostaną przeniesieni do ośrodka Mavrovouni.  

Osoby przebywające w Megala Therma nie są rejestrowane. Zanim zostaną przeniesione do Mavrouvoni, są tam arbitralnie przetrzymywane przez wiele dni. W niektórych przypadkach przez ponad dwa tygodnie.  

Warunki życia w Megala Therma są ciężkie. Ludzie są umieszczani w przepełnionych jednostkach mieszkalnych bez łóżek. Czasami 14 osób jest ściśniętych w miejscu przeznaczonym dla pięciu osób.   

– Wszyscy, w tym dzieci, są umieszczani razem, niezależnie od ich sytuacji, bez uwzględnienia procedur bezpieczeństwa i ochrony – mówi Osman.  

Placówka jest również odizolowana, co znacznie utrudnia dostęp w nagłych wypadkach medycznych. – Lekarze bez Granic odwiedzają ośrodek dwa razy w tygodniu, ale jeśli dojdzie do nagłego wypadku innego dnia, nikogo nie ma na miejscu, aby zareagować, a dotarcie do pacjenta zajęłoby karetce ponad godzinę – powiedział Osman.  

– Obóz Megala Therma jest symbolem okrutnego i dysfunkcyjnego podejścia przyjętego w nowych ośrodkach, wspieranego przez państwa członkowskie UE i finansowanego przez Komisję Europejską. Lekarze bez Granic krytykują i potępiają tę surową politykę – mówi Osman.  

Lekarze bez Granic w grecji

Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną i humanitarną osobom ubiegającym się o ochronę międzynarodową, uchodźcom i migrantom w Grecji od 1996 roku. W 2015 roku rozpoczęliśmy działania m.in. na wyspach Lesbos i Samos. Zapewnialiśmy opiekę medyczną i z zakresu zdrowia psychicznego, schronienie, wodę i usługi sanitarne oraz dystrybuowaliśmy artykuły pomocowe dla uchodźców i migrantów. Od 2021 roku na Samos i 2022 roku na Lesbos zapewniamy pomoc medyczną w nagłych przypadkach osobom przybywającym na wyspy.  

News

Lekarze bez Granic wspierają opiekę pediatryczną w szpitale w Heracie. Afganistan, 2024

Afganistan: wykluczanie kobiet z instytucji medycznych zagraża opiece medycznej

Więcej
Pracownik Lekarzy bez Granic zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy. Libia, 2022

Polska: program pilotażowy wzorem do zmian leczenia gruźlicy

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: wysłuchanie obywatelskie w sprawie Strategii Migracyjnej

Więcej
Ibrahim ma siedem miesięcy, urodził się podczas wojny. Ma poważną chorobę dróg oddechowych. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: warunki życia zagrażają dzieciom 

Więcej
Akcja poszukiwania rannych po bombardowniu północnej Gazy

Gdzie jest dr Obeid? 

Więcej
Przesiedlenia w północnej części Strefy Gazy; Ludność cywilna w Strefie Gazy mierzy się z dramatycznym kryzysem humanitarnym - brakiem bezpieczeństwa, przesiedleniami, brakiem żywności, załamaniem systemu ochrony zdrowia.

Lekarze bez Granic potępiają zakaz dla UNRWA 

Więcej
W 2023 roku zespoły Lekarzy bez Granic w Demokratycznej Republice Konga zapewniły opiekę 25 166 ofiarom przemocy seksualnej. To ponad dwie osoby co godzinę. Demokratyczna Republika Konga, 2023

DRK: Szokujący poziom przemocy seksualnej [RAPORT]  

Więcej
29-letnia Anhar Hassan Mohammed Omar pracowała na 16-godzinnych zmianach, aby pokryć koszty leczenia i odżywiania od początku ciąży do dziewiątego miesiąca. W szpitalu klinicznym w Nijali przeszła cesarskie cięcie i otrzymała wszystkie niezbędne usługi medyczne. Sudan, 2024

Sudan: szokująca skala śmierci noworodków i kobiet w ciąży [RAPORT]

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Stanowisko wobec Strategii migracyjnej dla Polski na lata 2025-2030 

Więcej

Lekarze bez Granic potępiają zabójstwo współpracownika na północy Gazy  

Więcej
Po intensywnym izraelskim bombardowaniu gęsto zaludnionych obszarów południowego Bejrutu ludzie uciekają w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Liban, 2024.

Liban: sytuacja oczami pracowniczki Lekarzy bez Granic

Więcej

Dzieci ze Strefy Gazy: długa droga do zdrowia

Więcej
Dr. Aida Hassouna jest częścią mobilnego zespołu medycznego Lekarzy bez Granic na południu kraju. Liban, maj 2024

Liban: wsparcie Lekarzy bez Granic po izraelskich nalotach

Więcej
Pracownicy medyczni Lekarzy bez Granic przyjmują ludzi w przepełnionej poczekalni przychodni Al-Shaboura w Rafah. Przychodnię otwarto, aby zapewnić opiekę medyczną na obszarze, do którego wiele osób przeniosło się w wyniku wojny. Strefa Gazy, 2023

Dopasowywanie naszych działań we mgle wojny 

Więcej
Widok na placówkę zdrowotną Lekarzy bez Granic otoczoną namiotami w obozie dla osób przesiedlonych na obrzeżach Gomy. Demokratyczna Republika Konga, 2024

Poprawa warunków życia jest kluczowa [RELACJA]

Więcej
Zbliżenie na rękę pacjenta podczas badań Lekarzy bez Granic w kierunku mpoxu. Demokratyczna Republika Konga, 2024

Czym jest małpia ospa? Siedem pytań i odpowiedzi

Więcej