Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022
© MSF
Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022

Grecja: trudna sytuacja osób poszukujących schronienia

Od czerwca 2022 roku zespoły Lekarzy bez Granic na greckiej wyspie Lesbos nie były w stanie zlokalizować około 940 osób.  

Jako Lekarze bez Granic jesteśmy zaniepokojeni pogarszającą się sytuacją osób poszukujących schronienia, które docierają na grecką wyspę Lesbos. Otrzymujemy doniesienia o przemocy, przechwytywaniu ludzi i push-backach oraz ograniczaniu dostępu do pożywienia i noclegu.

Apelujemy do władz greckich o zbadanie doniesień o setkach zaginionych migrantów, przypuszczalnie przymusowo zawróconych na morzu oraz wdrożenie bezpiecznych i godnych warunków recepcyjnych.  

Zamaskowani mężczyźni podają się za lekarzy

Nasze zespoły pracujące na Lesbos są powiadamiane przez UNHCR (urząd ONZ do spraw uchodźców) i inne podmioty, gdy migranci przybywają na wyspę i potrzebują pilnej pomocy medycznej. 

– Od czerwca 2022 roku, kiedy Lekarze bez Granic zaczęli udzielać pomocy medycznej osobom przybywającym łodziami na Lesbos, nie byliśmy w stanie zlokalizować około 940 osób, których nigdy nie znaleziono w zgłoszonych lokalizacjach – mówi Nihal Osman, koordynator projektu Lekarzy bez Granic na Lesbos.  

Kilku pacjentów i pacjentek opowiedziało nam, że podczas poprzednich prób dotarcia do Grecji zostali przechwyceni i siłą wypchnięci z powrotem na morze.  

– Kiedy jesteśmy powiadamiani o nowo przybyłych osobach pilnie potrzebujących pomocy medycznej, spędzamy godziny, a czasem dni, szukając ich, ponieważ często ukrywają się w lasach – mówi Osman.

Ludzie, których znajdujemy, opowiadają nam, że napotykają zamaskowanych mężczyzn, którzy podają się za lekarzy, aby zdobyć ich zaufanie. Ostatnio „New York Times” informował w artykule o przypadku podawania się za Lekarzy bez Granic. – Jeśli to się potwierdzi, jest to niedopuszczalna i poważna manipulacja pomocą humanitarną – komentuje Osman.   

W niektórych przypadkach nasze zespoły napotkały w pobliżu miejsc interwencji niemożliwe do zidentyfikowania pojazdy bez tablic rejestracyjnych, często prowadzone przez osoby z zamaskowanymi twarzami.  

Pomoc humanitarna dla osób docierających na wyspę jest poważnie ograniczona ze względu na obawy przed kryminalizacją. Jako Lekarze bez Granic jesteśmy obecnie jedynym niezależnym podmiotem, który udziela pomocy migrantom przybywającym na Lesbos.  

Taktyka odstraszania w największym obozie w Grecji  

Osoby, które docierają na Lesbos, są wysyłane do dwóch ośrodków w zależności od miejsca przybycia: Mavrovouni i Megala Therma. W 2023 r. w Mavrovouni, jednym z kilku finansowanych przez UE ośrodków (chodzi o tzw. CCAC, zamknięte ośrodki o kontrolowanym dostępie), zakwaterowano do 2700 osób.

Ośrodki CCAC były przedstawiane jako poprawa warunków życia migrantów. Jednak zostały tak zaprojektowane, aby poważnie ograniczyć możliwość przemieszczania się i umożliwić przetrzymywanie ludzi w placówkach przypominających więzienie.

Ubrania i kamizelki ratunkowe osób, które dotarły na wyspę Samos. Grecja, 2022

17 maja greckie władze przestały zapewniać żywność osobom z przyznanym statusem uchodźcy i tym, którym odmówiono ochrony międzynarodowej. Ogłosiły także plany ich eksmisji. Co więcej, dzieci z rodzin, którym odmówiono ochrony międzynarodowej, zostały pozbawione numerów ubezpieczenia społecznego. Uniemożliwia im to otrzymanie podstawowych szczepień, naruszając ich prawa.  

– W rezultacie w CCAC sytuacja stała się napięta – mówi Osman. – Pacjenci skarżą się na upokorzenie, jakiego doznają, stojąc godzinami w kolejce, a także na frustrację związaną z ograniczeniem żywności. Ministerstwo wykorzystuje jedzenie jako narzędzie, by zmusić ludzi do opuszczenia ośrodka.  

Jako Lekarze bez Granic potępiamy stosowanie tych środków w celu zmuszenia ludzi do opuszczenia ośrodka. – Pozbawienie setek ludzi ich podstawowych praw, w tym dostępu do żywności i schronienia, bez żadnej alternatywy, może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego – mówi Osman.  

Arbitralne zatrzymanie w obozie Megala Therma  

W Megala Therma, na północnym wybrzeżu Lesbos, gdzie zapewniamy opiekę zdrowotną od 2020 roku, sytuacja jest alarmująca. Wcześniej był to rządowy ośrodek kwarantanny COVID-19. Obecnie przebywają w nim migranci, zanim zostaną przeniesieni do ośrodka Mavrovouni.  

Osoby przebywające w Megala Therma nie są rejestrowane. Zanim zostaną przeniesione do Mavrouvoni, są tam arbitralnie przetrzymywane przez wiele dni. W niektórych przypadkach przez ponad dwa tygodnie.  

Warunki życia w Megala Therma są ciężkie. Ludzie są umieszczani w przepełnionych jednostkach mieszkalnych bez łóżek. Czasami 14 osób jest ściśniętych w miejscu przeznaczonym dla pięciu osób.   

– Wszyscy, w tym dzieci, są umieszczani razem, niezależnie od ich sytuacji, bez uwzględnienia procedur bezpieczeństwa i ochrony – mówi Osman.  

Placówka jest również odizolowana, co znacznie utrudnia dostęp w nagłych wypadkach medycznych. – Lekarze bez Granic odwiedzają ośrodek dwa razy w tygodniu, ale jeśli dojdzie do nagłego wypadku innego dnia, nikogo nie ma na miejscu, aby zareagować, a dotarcie do pacjenta zajęłoby karetce ponad godzinę – powiedział Osman.  

– Obóz Megala Therma jest symbolem okrutnego i dysfunkcyjnego podejścia przyjętego w nowych ośrodkach, wspieranego przez państwa członkowskie UE i finansowanego przez Komisję Europejską. Lekarze bez Granic krytykują i potępiają tę surową politykę – mówi Osman.  

Lekarze bez Granic w grecji

Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną i humanitarną osobom ubiegającym się o ochronę międzynarodową, uchodźcom i migrantom w Grecji od 1996 roku. W 2015 roku rozpoczęliśmy działania m.in. na wyspach Lesbos i Samos. Zapewnialiśmy opiekę medyczną i z zakresu zdrowia psychicznego, schronienie, wodę i usługi sanitarne oraz dystrybuowaliśmy artykuły pomocowe dla uchodźców i migrantów. Od 2021 roku na Samos i 2022 roku na Lesbos zapewniamy pomoc medyczną w nagłych przypadkach osobom przybywającym na wyspy.  

News

Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej
25-letnia Aliyah urodziła się i dorastała na starym mieście Hebronu. W 2015 r. izraelska armia uznała jej sąsiedztwo za "zamkniętą strefę wojskową". Od tego czasu tylko zarejestrowani mieszkańcy mogą wjeżdżać na jej teren. Kiedy wyszła za mąż, wyjechała i obecnie mieszka poza tym obszarem, podczas gdy reszta jej rodziny tam pozostała.

Hebron: przemoc, wysiedlenia i strach

Więcej
Młody chłopiec ranny w wyniku nalotu w Strefie Gazy przytula się do ojca po leczeniu w szpitalu Al-Shifa. Strefa Gazy, Palestyna, 19 października 2023

Nasze działania w 2023 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Polska: Lekarze bez Granic prowadzą działania na granicy polsko-białoruskiej 

Więcej
20 listopada 2023 roku zniszczono pięć pojazdów Lekarzy bez Granic i wyrządzono poważne szkody w klinice organziacji w mieście Gaza.

W ataku na konwój Lekarzy bez Granic wszystkie elementy wskazują na armię izraelską  

Więcej