Karetki pogotowia przewożące rannych po atakach tłoczą się przy wejściu na oddział ratunkowy szpitala Al-Shifa w Gazie (15 października 2023).
© Dawood Nemer/AFP
Karetki pogotowia przewożące rannych po atakach tłoczą się przy wejściu na oddział ratunkowy szpitala Al-Shifa w Gazie (15 października 2023).

Rannym w Strefie Gazy grozi śmierć [WYWIAD]

Wywiad z Guillemette Thomasem, koordynatorem medycznym Lekarzy bez Granic przebywającym w Jerozolimie, o sytuacji w szpitalach w Strefie Gazy.  

Jaka jest sytuacja w szpitalach w Gazie? 

Od nakazu ewakuacji wydanego przez władze Izraela, zmuszającego ponad milion mieszkańców do przedostania się na południe Strefy Gazy, ludzie zostali zmuszeni do podjęcia ekstremalnie trudnych wyborów, do odejścia lub pozostania. Dla pracowników medycznych wybór ten oznacza porzucenie swoich pacjentów na niemal pewną śmierć lub ryzykowanie własnego życia.  

Niektórzy zostali i kontynuują prace, pomimo ryzyka. Jesteśmy w kontakcie z niektórymi naszymi kolegami, którzy wspierają zespoły lokalnej opieki zdrowotnej, konkretnie w szpitalu Al-Shifa w mieście Gaza, gdzie Lekarze bez Granic od lat pomagali osobom poparzonym. Dziś personel medyczny dzieli ten sam los, co reszta mieszkańców i mieszkanek Gazy. Od 10 dni są bez ustanku bombardowani. Nasi koledzy donoszą nam, że od początku izraelskiej ofensywy wielu pracowników i pracownic medycznych zginęło.  

Zniszczenia w szpitalu Al Awda w Strefie Gazy (11.10.2023).
Zniszczenia w szpitalu Al Awda w Strefie Gazy (11.10.2023).

Donoszą, że każdego dnia w Strefie Gazy rannych zostaje od 800 do 1000 osób, ale te liczby dotyczą tylko tych, którzy zdołali dotrzeć do szpitala. Ponieważ dotarcie do placówek medycznych jest niezwykle niebezpieczne i utrudnione przez braki paliwa, tylko najciężej ranni pacjenci szukają pomocy w szpitalu. Od początku konfliktu ponad 10 000 osób zostało rannych. Uważam, że ludziom tym w ciągu kilku najbliższych godzin grozi śmierć, bo otrzymanie pomocy medycznej staje się niemożliwe.  

Czy system opieki zdrowotnej w Gazie ciągle działa? 

Już obserwujemy załamanie opieki nad pacjentami. Personel medyczny nie jest dłużej w stanie dobrze leczyć i przyjmować nowych pacjentów. Wszystko jest robione w ekstremalnie złych warunkach, przy brakach personelu, brakach lekarstw i sprzętu medycznego. Ciągle przybywa pacjentów i osób z ciężkimi obrażeniami, skomplikowanymi ranami, poparzeniami, połamanymi i zmiażdżonymi kończynami. 

W Szpitalu Al-Shifa, największym szpitalu w Gazie, przebywają tysiące osób, które szukają w nim schronienia przed ciągłymi bombardowaniami. Podczas gdy Gaza zatopiona jest w ciemnościach, Al-Shifa jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie ciągle jest prąd, choć paliwa starczy maksymalnie na kolejne 24 godziny. 

W skrócie – bez prądu wielu pacjentów umrze. Szczególnie ci na intensywnej terapii, neonatologii i pod respiratorami. Pacjenci z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy nowotwory, a też kobiety w ciąży, są szczególnie zagrożone, ze względu na ogólne braki leków.  

Co wiemy o warunkach bytowych ludzi na południu? 

Jesteśmy w punkcie, w którym naszym największym priorytetem jest woda. Dziś szacunkowo 60 proc. mieszkańców Gazy, ponad milion osób, mieszka pod gołym niebem, bez dostępu do wody i opieki medycznej. Nawet podstawowa opieka zdrowotna nie jest dostępna, ponieważ przychodnie są zamknięte. Warunki sanitarne są bardzo złe. Prócz osób z ciężkimi obrażeniami, spodziewamy się fali chorób związanych ze złymi warunkami bytowymi. Chorób takich jak biegunki, choroby dróg oddechowych, infekcje skórne i odwodnienie, które mogą rozwinąć się gwałtownie i poważnie zagrozić osobom najbardziej narażonym, w tym kobietom i dzieciom. Połowa mieszkańców Gazy to osoby, które nie skończyły 18 lat. Tymczasem nie ma systemu opieki zdrowotnej, który mógłby o nie zadbać.  

Widok na zniszczenia w Gazie (9.10.2023).
Widok na zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Co jest obecnie priorytetem dla pomocy medycznej? 

Konieczne jest przywróceni pracy szpitali. Aby to zrobić, konieczne jest wstrzymanie ognia, żeby można było sprowadzić na masową skalę zapasy lekarstw i paliwa. Jeśli skończą nam się środki anestezjologiczne, chirurdzy będą zmuszeni do zaprzestania operacji.  

Natychmiastowa pomoc humanitarna potrzebna jest milionowi osób przesiedlonych. Potrzebują dostępu do wody i rozwiązań sanitarnych, jak również do podstawowej opieki zdrowotnej, zanim ich zdrowie dramatycznie się pogorszy. 

News

Riksza omija zniszczony czołg, pozostałość po gwałtownych starciach, które miały miejsce w Al-Dżunajnie w 2023 roku. Sudan, 2024

W Sudanie cenę za wojnę płacą cywile. Świat ich nie widzi 

Więcej
Pielęgniarki na oddziale położniczym w prowadzonym przez Lekarzy bez Granic szpitalu w Al-Dżunajnie, mieście w Darfurze Zachodnim. Sudan, 2024

Sudan: wojna przeciwko ludziom [RAPORT]  

Więcej
Ogrodzenie z drutu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, 2021

Lekarze bez Granic wzywają do zapewniania pomocy potrzebującym na granicy białoruskiej 

Więcej
Zdjęcia pozwalają 30-letniej Dilbie zachować w pamięci wspomnienia o bliskich. Dilba jest Syryjką, musiała uciekać z kraju z powodu wojny. Morze Śródziemne, 2024

Jedyna rzecz, jaka łączy mnie z bliskimi. Historie uchodźców

Więcej
Hajira Mohammadi, położna Lekarzy bez Granic, bada sześcioletnią Sabzinę, która choruje na grzybicę i niedożywienie. Sabzina przyszła do ośrodka zdrowia w Jalmish, w dystrykcie Shebar w prowincji Bamian. Afganistan, 2023, zdjęcie: Nava Jamshidi

Barometr Humanitarny: Polskę stać na pomaganie

Więcej
Lidia Bazualyeva pochodzi z Chersonia, zakończyła leczenie w ośrodku Lekarzy bez Granic, Ukraina 2024, zdjęcie: Fanny Hostettler/MSF

Ukraina: wsparcie zdrowia psychicznego po traumie wojennej

Więcej
Zdjęcie przedstawia pracownika Lekarzy bez Granic zajmującego się leczeniem diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy

W leczeniu gruźlicy Europa zostaje w tyle

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: strefa buforowa może utrudnić niesienie pomocy [OŚWIADCZENIE]

Więcej
Lekarze bez Granic. W Szpitalu Niepokalanego Poczęcia w Les Cayes pracownicy Lekarzy bez Granic prowadzą fizjoterapię dla pacjentów rannych w trzęsieniu ziemi, pomagając im odzyskać siłę i mobilność. Haiti, 2021

Barometr Humanitarny: Polacy wciąż chcą pomagać [RAPORT]

Więcej
Ludzie pracujący w młynie ryżowym znajdującym się przy wjeździe do miasta Makurdi, stolicy stanu Benue, przesiewają ryż i oddzielają ziarna.

Nigeria: życie codzienne jest walką. Historie przemocy seksualnej  

Więcej
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej