Afganistan: odpowiadamy na trzęsienie ziemi
Silne trzęsienie ziemi dotknęło zachodni Afganistan w sobotę 7 października w godzinach porannych czasu lokalnego. Nasze zespoły zapewniają wsparcie medyczne w szpitalu w Heracie.
Kiedy w sobotę doszło do pierwszego trzęsienia ziemi, zespoły Lekarzy bez Granic rozpoczęły ewakuacją dzieci z oddziałów pediatrycznych szpitala. Wiele dzieci było w stanie krytycznym. Obawialiśmy się, że wstrząsy wtórne uszkodzą budynek, ale obiekt na szczęście nie ucierpiał.
Mogliśmy zareagować natychmiast, ponieważ nasze zespoły prowadzą projekty humanitarne w wielu miejscach w Afganistanie, w tym w zachodniej części kraju. W Szpitalu Regionalnym w Heracie prowadzimy oddziały pediatryczne, w tym izbę przyjęć, szpitalny i ambulatoryjny program leczenia niedożywienia i pediatryczny oddział intensywnej terapii.
Działania Lekarzy bez Granic w odpowiedzi na trzęsienie ziemi
– Na teraz [9 października], ponad 540 pacjentów było leczonych w Szpitalu Regionalnym w Heracie, inni są leczeni w prywatnych szpitalach. Wśród osób przyjętych do szpitala najwięcej jest kobiet i dzieci, najprawdopodobniej dlatego, że trzęsienie ziemi uderzyło rano, kiedy kobiety i dzieci były w domach – mówi Yahya Kalilah, szef działań Lekarzy bez Granic w Afganistanie.
340 pacjentów i pacjentek w średnim i ciężkim stanie wciąż przebywa w szpitalu. Wielu z nich jest w pięciu namiotach rozstawionych przy szpitalu przez Lekarzy bez Granic, które zwiększyły liczbę dostępnych w placówce miejsc. Część osób mogłaby zostać już wypisana, ale nie mają dokąd wrócić, bo ich domy uległy zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi. Władze kraju szukają miejsc, w których ludzie mogliby się teraz schronić.
Zespół pracujący w rejonie Heratu przekazał już w sobotę zestawy medyczne do leczenia 400 pacjentów. Nasze zespoły z innych rejonów Afganistanu przesłały także dodatkowe zaopatrzenie.
Kontynuujemy wspieranie Szpitala Regionalnego w Heracie. Nasze dalsze działania dostosujemy do sytuacji i potrzeb w mieście i okolicach.
Wpłać darowiznę i wspieraj naszą pracę w 70 krajach na świecie, w tym w Afganistanie:
Lekarze bez Granic w Afganistanie
Lekarze bez Granic po raz pierwszy prowadzili działania w Afganistanie w 1980 roku. Dziś koncentrujemy się na zapewnianiu specjalistycznej opieki zdrowotnej, w tym opieki szpitalnej, pediatrycznej, okołoporodowej, chirurgicznej i urazowej, leczenia gruźlicy lekoopornej i szpitalnego leczenie ciężkiego ostrego niedożywienia.
Lekarze bez Granic działają w siedmiu afgańskich prowincjach, zatrudniając około 3 000 pracowników, w tym ponad 100 pracowników międzynarodowych. Nasze zespoły widzą rosnące bariery w dostępie do opieki medycznej. Czytaj Raport Lekarzy bez Granic o ochronie zdrowia w Afganistanie.