© Tasal Khogyani/MSF
Kobiety siedzą w poczekalni ambulatoryjnego centrum leczenia terapeutycznego Lekarzy bez Granic w Kandaharze. Afganistan, 2022

Afganistan: trudno zaakceptować, że znaczysz mniej

Przyszłość pacjentek i pracowniczek ochrony zdrowia w Afganistanie jest zagrożona przez wydany niedawno przez Ministerstwo Gospodarki dekret zakazujący kobietom pracy w organizacjach pozarządowych. Oddajemy im głos, aby mogły opowiedzieć o swoich lękach, obawach i frustracjach.

Choć pracowniczki ochrony zdrowia, w tym personel Lekarzy bez Granic, są obecnie zwolnione z zakazu, nie ma formalnego zapewnienia, że będą mogły kontynuować pracę bez przeszkód. W kontekście wysokiej zależności od pomocy humanitarnej i pozarządowej, udział pracowniczek organizacji pozarządowych w zapewnianiu opieki zdrowotnej jest absolutną koniecznością. Kobiety stanowią ponad 51 procent personelu medycznego Lekarzy bez Granic w Afganistanie. 

Po tym jak Lekarze bez Granic potępili decyzję Emiratu Islamskiego w komunikacie prasowym z 29 grudnia 2022 roku, niektóre z pracowniczek organizacji wyraziły swoją frustrację i obawy o przyszłość.  

Kobieta idzie korytarzem na oddziale dla kobiet w szpitalu Boost, wspieranym przez Lekarzy bez Granic. Afganistan, 2022

– W szpitalu mamy wiele pacjentek. Kiedy zachorują lub muszą urodzić dziecko, muszą mieć gdzie się udać. Jeśli talibowie uniemożliwią pracę kobietom, nikt nie będzie mógł się nimi zająć – mówi Farzaneh*, afgańska pracowniczka Lekarzy bez Granic. – Zdrowie kobiety wpływa na zdrowie całej jej rodziny: jeśli nie ma dostępu do usług okołoporodowych, życie dzieci również będzie zagrożone. Ten zakaz nie wpłynie tylko na kobiety. Będzie miał wpływ na cały kraj.  

– Jeśli ten zakaz zostanie rozszerzony na pracowników ochrony zdrowia, to sprawy będą bardzo trudne również dla pacjentek. Wiele rodzin nie zgodzi się, aby kobiety były leczone przez mężczyzn. Wszystko to może zaszkodzić afgańskim kobietom na kilka sposobów, między innymi poprzez wzrost śmiertelności matek i niemowląt – mówi inna pracowniczka Lekarzy bez Granic.  

Zespoły Lekarzy bez Granic w Afganistanie w 2022 roku

  • zapewniły ponad

    250 000 konsultacji medycznych

  • przeprowadziły

    11 000 zabiegów chirurgicznych

  • asystowały przy

    35 000 porodów

Oprócz zaostrzenia istniejących problemów z dostępem do pomocy humanitarnej, zakaz Emiratu Islamskiego pogłębia fatalną sytuację społeczno-gospodarczą. Kraj jest sparaliżowany przez bezrobocie i sankcje nałożone przez obce rządy, a zwłaszcza przez administrację Stanów Zjednoczonych, które wciąż kontrolują wiele funduszy afgańskiego banku centralnego. – W mojej rodzinie jest siedem osób, które utrzymuję. Jeśli zostanę bezrobotna, nikt nie będzie w stanie utrzymać rodziny – wyjaśnia Benesh*, inna pracowniczka Lekarzy bez Granic z Afganistanu. – Wiele kobiet w Afganistanie utrzymuje swoje rodziny, ponieważ mężczyźni nie są w stanie pracować, uciekli z kraju lub zginęli. Każdego dnia dużo myślę o tym, co bym zrobiła, gdyby nie wolno mi było już pracować. 

Kobiety i dzieci należą do najbardziej wrażliwych grup w Afganistanie, a obawy zgłaszane przez żeński personel Lekarzy bez Granic są echem obaw innych afgańskich kobiet. – Niedawny zakaz spowodował już problemy psychiczne dla wielu kobiet i ich rodzin. Obawiamy się, że każdy dzień w pracy może być naszym ostatnim. Dotarcie do biur wydaje się coraz trudniejsze. Już teraz widzę, że ludzie na punktach kontrolnych szukają każdego pretekstu, aby uniemożliwić kobietom swobodne poruszanie się. Na przykład moja siostra była ostatnio chora i kiedy jechała do naszego szpitala na badania kontrolne, nie pozwolono jej jechać, ponieważ nie miała mahrama (eskorty). Stała tam przez około 50 minut, na zewnątrz w zimnie. Potem przyszedł mój brat i pozwolili im wyjść. Trudno jest wiedzieć, że jesteśmy czymś gorszym. 

– Chciałabym powiedzieć jedną rzecz ludziom, którzy być może to czytają: proszę, nie zapominajcie o kobietach w Afganistanie – mówi Soraya*, inna afgańska pracowniczka. – Żadne społeczeństwo nie poradzi sobie bez kobiet i mężczyzn. Wszyscy musimy być zaangażowani w naszych społecznościach, aby uczynić rzeczy lepszymi. 

*imiona wszystkich kobiet zostały zmienione 

News

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej

Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej

MUZYKA DLA GAZY – koncert charytatywny na rzecz działań Lekarzy bez Granic  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Pracownik Lekarzy bez Granic zabity w Strefie Gazy

Więcej

Boimy się zapadającego zmroku [ŚWIADECTWO]  

Więcej
Karetki pogotowia przewożące rannych po atakach tłoczą się przy wejściu na oddział ratunkowy szpitala Al-Shifa w Gazie (15 października 2023).

Rannym w Strefie Gazy grozi śmierć [WYWIAD]

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Przemoc na masową skalę i zbiorowe karanie Strefy Gazy muszą ustać 

Więcej
Ludzie stojący na dachu obserwują, jak kula ognia i dymu unosi się nad budynkiem w Gazie podczas izraelskiego nalotu (7.10.2023).

Katastrofalna sytuacja w Strefie Gazy

Więcej
Wnętrze namiotów rozstawionych przez Lekarzy bez Granic obok Szpitala Regionalnego w Heracie, które zwiększają liczbę dostępnych w placówce miejsc. Afganistan, 2023, zdjęcie: MSF

Afganistan: odpowiadamy na trzęsienie ziemi

Więcej
Ilustracja: Alice Wietzel

Kobiety bardziej narażone w regionach dotkniętych konfliktami

Więcej
Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF
Libia

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

Więcej
Zniszczenia w miasteczku Talat Nyakoub oddalonym o 95 km od Marrakeszu, 12.09.2023, Maroko. Zdjęcie: MSF/Freddy Liesner

Trzęsienie ziemi w Maroku

Więcej
Małgorzata Foryt, fizjoterapeutka lekarzy bez Granic, pracowała w Ukrainie z osobami rannymi w wyniku działań wojennych. Ukraina, 2023

Ukraina: droga do zdrowia po urazach wojennych [ŚWIADECTWO]

Więcej
Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Więcej