© Oliver Barth
Pracowniczka Lekarzy bez Granic spędza czas z pacjentem. Sierra Leone, 2022

Ruszyła kampania „Ratujemy życie z Twoją pomocą”

Ruszyła nasza edukacyjno-fundraisingowa kampania „Ratujemy życie z Twoją pomocą”. Jest dla nas bardzo ważna. To dzięki indywidualnym darczyńcom możemy działać w pełni niezależnie, skutecznie i natychmiastowo. To Wy sprawiacie, że ratujemy zdrowie i życie ludzi tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.  

Od 7 listopada możecie zobaczyć w telewizji spoty naszej kampanii edukacyjno-fundraisingowej z udziałem Senki Stojanović, polskiej chirurżki od lat pracującej z Lekarzami bez Granic w najdalszych zakątkach świata.  

Kiedy Senka mówi, że „nasze zespoły każdego dnia ratują życie na całym świecie”, nie ma w tym cienia przesady. Tylko w zeszłym roku udzieliliśmy ponad 12,5 mln konsultacji medycznych, asystowaliśmy przy ponad 300 tys. porodów, przeprowadziliśmy blisko 112 tys. operacji chirurgicznych. Nasze programy szpitalnego leczenia skrajnie niedożywionych dzieci objęły ponad 82 tys. małych pacjentów, a kolejne 200 tys. leczyliśmy ambulatoryjnie

Byliśmy obecni w ponad 70 krajach, tam, gdzie ludzie nie mają dostępu do opieki medycznej ze względu na wojny, katastrofy naturalne lub zapaść lokalnych systemów opieki zdrowotnej. Nasze zespoły często działają w ekstremalnych warunkach. Kierując się wartościami humanitarnymi niosą pomoc medyczną tam, gdzie potrzebujący jej ludzie nie mają szans, by otrzymać ją skądinąd. 

Najmniejszej przesady nie ma też w stwierdzeniu, że i ty „możesz ratować życie razem z Lekarzami bez Granic”. Nasza działalność w ponad 97 procentach finansowana jest z prywatnych datków. Tylko w ten sposób możemy działać w pełni niezależnie, neutralnie i bezstronnie. O tym gdzie i komu pomagać decydują wyłącznie etyka lekarska i rozpoznane przez nas potrzeby. Bez względu na interesy rządów, walczących stron, biznesu czy chwilowe zainteresowanie mediów. Bez względu na pochodzenie, religię, rasę czy światopogląd potrzebujących pomocy.  

W 2021 roku:

 • Udzieliliśmy

  12 592 800

  konsultacji medycznych

 • Asystowaliśmy przy

  306 800

  porodach, w tym przy cesarskich cięciach

 • Leczyliśmy

  2 681 500

  przypadków malarii

Dzięki prywatnym wpłatom nie jesteśmy zdani na korporacyjnych sponsorów, nie musimy czekać z na rozstrzygnięcie konkursów grantowych czy uruchomienie publicznych funduszy. Pozwala nam to działać skutecznie i natychmiast, kiedy pomoc jest najbardziej potrzebna. Tak jak działamy w Ukrainie.  

Wiemy doskonale, że nasza niezależność opiera się na zaufaniu, na które Lekarze bez Granic pracują od ponad 50 lat. Dlatego szanujemy pieniądze naszych darczyńców. Na konkretny cel nigdy nie zbieramy więcej, niż możemy efektywnie wydać. Zamiast tego prosimy o wpłaty na cele ogólne, byśmy środki te mogli wykorzystać tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Skrupulatnie i transparentnie rozliczamy się z powierzonych funduszy. Dzięki skali działania optymalizujemy koszty leków i sprzętu medycznego, a dzięki olbrzymiemu doświadczeniu pomagamy w sposób najbardziej efektywny.   

Dziękujemy za Wasze zaufanie i wsparcie. 

Zespół Lekarzy bez Granic 

News

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
U Jeana (imię zmienione) zdiagnozowano HIV w 2010 r. W 2019 r. po raz pierwszy był hospitalizowany. Kilka tygodni później musiał pilnie wrócić do szpitala. Demokratyczna Republika Konga, 2019

Dzień HIV/AIDS: Duże postępy, równie duże wyzwania w Demokratycznej Republice Konga

Więcej
Dziecko biegnie między namiotami w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021

Syria: trudna sytuacja w obozie Al-Hol [RAPORT]

Więcej
Dzieci leczone w centrum żywienia terapeutycznego w Szpitalu Regionalnym w Heracie. Afganistan, 2021

List do darczyńców: Ratujemy życie z Twoją pomocą

Więcej

Somalia: pięć faktów o suszy i niedożywieniu w Baidoa

Więcej

Jemen: wspierając zdrowie psychiczne, wspieramy ludzi w odbudowie ich życia  

Więcej

Wiem, że pomogłem ludziom, którzy naprawdę tego potrzebowali [WYWIAD]

Więcej

Ukraina: w drodze z zespołem medycznym  

Więcej

Afganistan: 24 godziny na ostrym dyżurze

Więcej
W trakcie działań humanitarnych zespoły Lekarzy bez Granic zawsze mają na sobie białe kamizelki wyraźnie oznaczone logotypem Lekarzy bez Granic (Médecins Sans Frontières). Grecja, 2022

Grecja: pierwsza pomoc medyczna na wyspie Samos

Więcej

Lekarze bez Granic: Raport z Działań za 2021 rok

Więcej
W Ukrainie Lekarze bez Granic współpracują z setkami wolontariuszy, organizacji społecznych i nieformalnych grup

Ukraina: robimy to razem!

Więcej
W obozie Gomgoi ludzie wspólnie gotują posiłek. Wcześniej przynieśli wodę i zebrali drewno, a Lekarze bez Granic rozdystrybuowali jedzenie. Sudan Południowy, 2022

Sudan Południowy: ludzie najbardziej martwią się brakiem żywności 

Więcej
Ludzie zmuszeni do ucieczki przez konflikt mają w obozie dla osób przesiedlonych w Gorom Gorom w regionie Sahelu w Burkina Faso utrudniony dostęp do wody, żywności i opieki medycznej.

Burkina Faso: niebezpieczna sytuacja uniemożliwia ludziom dostęp do opieki zdrowotnej 

Więcej
Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022

Etiopia: nasila się kryzys żywnościowy w regionie Afar

Więcej

Ukraina: potrzeby medyczne w małych miasteczkach są duże i różnorodne

Więcej