© Oliver Barth
Pracowniczka Lekarzy bez Granic spędza czas z pacjentem. Sierra Leone, 2022

Ruszyła kampania „Ratujemy życie z Twoją pomocą”

Ruszyła nasza edukacyjno-fundraisingowa kampania „Ratujemy życie z Twoją pomocą”. Jest dla nas bardzo ważna. To dzięki indywidualnym darczyńcom możemy działać w pełni niezależnie, skutecznie i natychmiastowo. To Wy sprawiacie, że ratujemy zdrowie i życie ludzi tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.  

Od 7 listopada możecie zobaczyć w telewizji spoty naszej kampanii edukacyjno-fundraisingowej z udziałem Senki Stojanović, polskiej chirurżki od lat pracującej z Lekarzami bez Granic w najdalszych zakątkach świata.  

Kiedy Senka mówi, że „nasze zespoły każdego dnia ratują życie na całym świecie”, nie ma w tym cienia przesady. Tylko w zeszłym roku udzieliliśmy ponad 12,5 mln konsultacji medycznych, asystowaliśmy przy ponad 300 tys. porodów, przeprowadziliśmy blisko 112 tys. operacji chirurgicznych. Nasze programy szpitalnego leczenia skrajnie niedożywionych dzieci objęły ponad 82 tys. małych pacjentów, a kolejne 200 tys. leczyliśmy ambulatoryjnie

Byliśmy obecni w ponad 70 krajach, tam, gdzie ludzie nie mają dostępu do opieki medycznej ze względu na wojny, katastrofy naturalne lub zapaść lokalnych systemów opieki zdrowotnej. Nasze zespoły często działają w ekstremalnych warunkach. Kierując się wartościami humanitarnymi niosą pomoc medyczną tam, gdzie potrzebujący jej ludzie nie mają szans, by otrzymać ją skądinąd. 

Najmniejszej przesady nie ma też w stwierdzeniu, że i ty „możesz ratować życie razem z Lekarzami bez Granic”. Nasza działalność w ponad 97 procentach finansowana jest z prywatnych datków. Tylko w ten sposób możemy działać w pełni niezależnie, neutralnie i bezstronnie. O tym gdzie i komu pomagać decydują wyłącznie etyka lekarska i rozpoznane przez nas potrzeby. Bez względu na interesy rządów, walczących stron, biznesu czy chwilowe zainteresowanie mediów. Bez względu na pochodzenie, religię, rasę czy światopogląd potrzebujących pomocy.  

W 2021 roku:

 • Udzieliliśmy

  12 592 800

  konsultacji medycznych

 • Asystowaliśmy przy

  306 800

  porodach, w tym przy cesarskich cięciach

 • Leczyliśmy

  2 681 500

  przypadków malarii

Dzięki prywatnym wpłatom nie jesteśmy zdani na korporacyjnych sponsorów, nie musimy czekać z na rozstrzygnięcie konkursów grantowych czy uruchomienie publicznych funduszy. Pozwala nam to działać skutecznie i natychmiast, kiedy pomoc jest najbardziej potrzebna. Tak jak działamy w Ukrainie.  

Wiemy doskonale, że nasza niezależność opiera się na zaufaniu, na które Lekarze bez Granic pracują od ponad 50 lat. Dlatego szanujemy pieniądze naszych darczyńców. Na konkretny cel nigdy nie zbieramy więcej, niż możemy efektywnie wydać. Zamiast tego prosimy o wpłaty na cele ogólne, byśmy środki te mogli wykorzystać tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Skrupulatnie i transparentnie rozliczamy się z powierzonych funduszy. Dzięki skali działania optymalizujemy koszty leków i sprzętu medycznego, a dzięki olbrzymiemu doświadczeniu pomagamy w sposób najbardziej efektywny.   

Dziękujemy za Wasze zaufanie i wsparcie. 

Zespół Lekarzy bez Granic 

News

Republika Środkowoafrykańska: 15 ginekologów, sześć milionów mieszkańców 

Więcej

Włochy: odwołanie od bezprawnego zatrzymania statku ratunkowego

Więcej
Laboratorium Lekarzy bez Granic podczas interwencji w stanie Borno w Nigerii.

QUIZ: Rok biura Lekarzy bez Granic w Polsce

Więcej

Afganistan: bariery w dostępie do opieki medycznej [RAPORT]

Więcej

Włochy: ponad 60 osób zginęło w katastrofie na morzu

Więcej
Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Sarmadzie w prowincji Idlib. Syria, 2023

Syria: po trzęsieniu ziemi szpitale od razu były pełne rannych [ŚWIADECTWO] 

Więcej

Konwój humanitarny Lekarzy bez Granic dociera do północno-zachodniej Syrii 

Więcej

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: działania Lekarzy bez Granic

Więcej

Jemen: Pięć przyczyn rosnącego niedożywienia u dzieci

Więcej

Afganistan: Lekarze bez Granic potępiają wymazywanie kobiet z życia publicznego

Więcej

Afganistan: trudno zaakceptować, że znaczysz mniej

Więcej

Włochy: nowe prawo utrudnia ratowanie życia na morzu

Więcej

Działania Lekarzy bez Granic w 2022 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej

Wybrałam zawód pediatry z powołania [WYWIAD]

Więcej

Polska: wspieramy nowy program pilotażowy leczenia gruźlicy 

Więcej

Demokratyczna Republika Konga: 20 lat walki z HIV/AIDS [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej