Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).
© MSF
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Przemoc na masową skalę i zbiorowe karanie Strefy Gazy muszą ustać 

Lekarze bez Granic są przerażeni masowymi zabójstwami ludności cywilnej dokonanymi przez Hamas i zmasowanymi atakami na Gazę prowadzonymi obecnie przez Izrael. Wzywają do natychmiastowego zaprzestania masowego rozlewu krwi.

Gaza, Barcelona, Bruksela, Paryż, 12.10.2023 

Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières) są przerażeni masowymi zabójstwami ludności cywilnej dokonanymi przez Hamas i zmasowanymi atakami na Gazę prowadzonymi obecnie przez Izrael.

Lekarze bez Granic wzywają do natychmiastowego zaprzestania masowego rozlewu krwi, ustanowienia bezpiecznych przestrzeni i bezpiecznego przejścia, aby ludzie mogli pilnie do nich dotrzeć.

Ludzie muszą mieć zapewniony bezpieczny dostęp do podstawowych zasobów, takich jak żywność, woda i placówki medyczne. Niezbędne dostawy humanitarne, jak leki, sprzęt medyczny, jedzenie, paliwo i woda muszą zostać dopuszczone do Gazy. Aby to ułatwić, należy otworzyć przejście graniczne w Rafah w Egipcie i zaprzestać jego bombardowania.  

Katastrofa humanitarna

Około 2,2 miliona ludzi jest obecnie uwięzionych w Strefie Gazy, gdzie masowe bombardowania zmieniły chroniczny kryzys humanitarny w katastrofę. Ponad 300 pracowników i pracowniczek Lekarzy bez Granic jest obecnie w Gazie, niektórzy z nich stracili domy lub członków rodziny. Przemieszczanie się jest dla nich niemal niemożliwe.  

– Myśliwce niszczą całe ulice budynek po budynku. Nie ma gdzie się skryć, nie ma chwili odpoczynku. Niektóre miejsca są bombardowane noc po nocy. Wiemy, jak było w 2014 roku i w 2021 roku, zginęły tysiące. Za każdym razem nasi pracownicy medyczni idą do pracy, nie wiedząc, czy jeszcze ujrzą swoje domy i rodziny. Mówią, że tym razem jest inaczej. Tym razem, po pięciu dniach, zginęło już 1200 osób. Co ludzie mogą zrobić? Gdzie mają się udać? – mówi Matthias Kennes, szef działań Lekarzy bez Granic w Gazie.  

Konsekwencje oblężenia

Miliony mężczyzn, kobiet i dzieci mierzą się ze zbiorową karą w postaci kompletnego oblężenia, masowych bombardowań i groźby walk lądowych. Bezpieczne przestrzenie muszą być ustanowione, a dostawy pomocy humanitarnej muszą być wpuszczone do Gazy. Ranni i chorzy muszą otrzymać opiekę medyczną. Placówki i pracownicy medyczni muszą być chronieni i respektowani. Szpitale i karetki nie mogą być celem.       

Oblężenie nałożone przez izraelski rząd, w tym wstrzymywanie dostaw żywności, wody, paliwa i prądu, jest nie do przyjęcia. Po 16 latach blokady wojskowej struktura medyczna w Strefie Gazy już jest osłabiona. Oblężenie nie daje wytchnienia uwięzionym przez walki pacjentom ani personelowi medycznemu. Jest umyślną blokadą artykułów ratujących życie. Dostęp do nich oraz do kluczowego personelu medycznego musi być pilnie zapewniony.  

Uszkodzone szpitale

Zniszczenia w szpitalu Al Awda w Strefie Gazy (11.10.2023).
Zniszczenia w szpitalu Al Awda w Strefie Gazy (11.10.2023).

– W szpitalach Ministerstwa Zdrowia personel medyczny zgłasza, że kończą im się środki znieczulające i przeciwbólowe. Ze strony Lekarzy bez Granic – przenieśliśmy zaopatrzenie z naszych dwumiesięcznych rezerw kryzysowych do szpitala Al Awda, w trzy dni wykorzystaliśmy zapasy na trzy tygodnie – mówi Darwin Diaz, koordynator medyczny Lekarzy bez Granic w Gazie.  

Pracownicy Lekarzy bez Granic, w tym personel medyczny, mają od soboty bardzo ograniczone możliwości poruszania się. Nie są w stanie uzyskać bezpiecznego przejścia, aby wesprzeć palestyńskich kolegów pracujących dzień i noc, lecząc rannych. Nie ma bezpiecznego schronienia dla mężczyzn, kobiet i dzieci nieodgrywających żadnej roli w działaniach wojennych.

Zespoły Lekarzy bez Granic są świadkami poziomu zniszczeń, który mógł już przekroczyć poprzednie eskalacje. Dwa szpitale wspierane przez Lekarzy bez Granic, Al Awda i Szpital Indonezyjski, zostały uszkodzone w nalotach, a przychodnia Lekarzy bez Granic poniosła szkody w wyniku wybuchu w poniedziałek. 

Działania Lekarzy bez Granic

Obecnie Lekarze bez Granic prowadzą samodzielną przychodnię, wspierają szpitale Al Awda, Nasser i Szpital Indonezyjski w Gazie. 10 października Lekarze bez Granic ponownie otworzyli salę operacyjną w Al-Shifa, aby przyjmować pacjentów z oparzeniami i urazami.

Przekazaliśmy również zaopatrzenie medyczne szpitalowi Al-Shifa i będziemy nadal wspierać szpitale. Nasze zespoły w Dżeninie, Hebronie i Nablusie oceniają potrzeby medyczne na Zachodnim Brzegu, gdzie przemoc eskaluje. Co najmniej 27 Palestyńczyków zginęło w atakach osadników i starciach z izraelskim wojskiem. 

Ludność cywilna musi być chroniona

Ludność cywilna, infrastruktura cywilna i placówki opieki zdrowotnej muszą być zawsze chronione. Lekarze bez Granic wzywają rząd Izraela do zaprzestania kampanii zbiorowego karania całej Strefy Gazy. Izraelskie i palestyńskie władze i frakcje muszą ustanowić bezpieczne przestrzenie.

Należy pilnie ułatwić wjazd do Strefy Gazy pomocy humanitarnej, żywności, wody, paliwa, leków i sprzętu medycznego, w przeciwnym razie zginie więcej ludzi. 

Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic w ponad 70 krajach na świecie

News

Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej
Lekarze bez Granic

Ludzkie koszty polityk migracyjnych UE 

Więcej

Śmierć, cierpienie, brak środków do życia: ludzkie koszty polityki migracyjnej UE [RAPORT]

Więcej
Noworodek w szpitalu położniczym El Emirati. Według WHO w Strefie Gazy jest ok. 50 tysięcy kobiet w ciąży. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: alarmująca sytuacja kobiet w ciąży  

Więcej

Rok po trzęsieniu ziemi w Syrii i Turcji [RAPORT]  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Lekarze bez Granic zaniepokojeni zawieszeniem finansowania UNRWA

Więcej
Andrii, który stracił nogę po nadepnięciu na minę lądową, odbywa sesję rehabilitacyjną z Viktoriią Vantsarovską, fizjoterapeutką Lekarzy bez Granic w Winnicy. Zdjęcie: Verity Kowal/MSF

Ukraina: fizjoterapeuci z doświadczeniem w Afganistanie i Gazie pomagają w Ukrainie  

Więcej