Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).
© MSF
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Przemoc na masową skalę i zbiorowe karanie Strefy Gazy muszą ustać 

Lekarze bez Granic są przerażeni masowymi zabójstwami ludności cywilnej dokonanymi przez Hamas i zmasowanymi atakami na Gazę prowadzonymi obecnie przez Izrael. Wzywają do natychmiastowego zaprzestania masowego rozlewu krwi.

Gaza, Barcelona, Bruksela, Paryż, 12.10.2023 

Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières) są przerażeni masowymi zabójstwami ludności cywilnej dokonanymi przez Hamas i zmasowanymi atakami na Gazę prowadzonymi obecnie przez Izrael.

Lekarze bez Granic wzywają do natychmiastowego zaprzestania masowego rozlewu krwi, ustanowienia bezpiecznych przestrzeni i bezpiecznego przejścia, aby ludzie mogli pilnie do nich dotrzeć.

Ludzie muszą mieć zapewniony bezpieczny dostęp do podstawowych zasobów, takich jak żywność, woda i placówki medyczne. Niezbędne dostawy humanitarne, jak leki, sprzęt medyczny, jedzenie, paliwo i woda muszą zostać dopuszczone do Gazy. Aby to ułatwić, należy otworzyć przejście graniczne w Rafah w Egipcie i zaprzestać jego bombardowania.  

Katastrofa humanitarna

Około 2,2 miliona ludzi jest obecnie uwięzionych w Strefie Gazy, gdzie masowe bombardowania zmieniły chroniczny kryzys humanitarny w katastrofę. Ponad 300 pracowników i pracowniczek Lekarzy bez Granic jest obecnie w Gazie, niektórzy z nich stracili domy lub członków rodziny. Przemieszczanie się jest dla nich niemal niemożliwe.  

– Myśliwce niszczą całe ulice budynek po budynku. Nie ma gdzie się skryć, nie ma chwili odpoczynku. Niektóre miejsca są bombardowane noc po nocy. Wiemy, jak było w 2014 roku i w 2021 roku, zginęły tysiące. Za każdym razem nasi pracownicy medyczni idą do pracy, nie wiedząc, czy jeszcze ujrzą swoje domy i rodziny. Mówią, że tym razem jest inaczej. Tym razem, po pięciu dniach, zginęło już 1200 osób. Co ludzie mogą zrobić? Gdzie mają się udać? – mówi Matthias Kennes, szef działań Lekarzy bez Granic w Gazie.  

Konsekwencje oblężenia

Miliony mężczyzn, kobiet i dzieci mierzą się ze zbiorową karą w postaci kompletnego oblężenia, masowych bombardowań i groźby walk lądowych. Bezpieczne przestrzenie muszą być ustanowione, a dostawy pomocy humanitarnej muszą być wpuszczone do Gazy. Ranni i chorzy muszą otrzymać opiekę medyczną. Placówki i pracownicy medyczni muszą być chronieni i respektowani. Szpitale i karetki nie mogą być celem.       

Oblężenie nałożone przez izraelski rząd, w tym wstrzymywanie dostaw żywności, wody, paliwa i prądu, jest nie do przyjęcia. Po 16 latach blokady wojskowej struktura medyczna w Strefie Gazy już jest osłabiona. Oblężenie nie daje wytchnienia uwięzionym przez walki pacjentom ani personelowi medycznemu. Jest umyślną blokadą artykułów ratujących życie. Dostęp do nich oraz do kluczowego personelu medycznego musi być pilnie zapewniony.  

Uszkodzone szpitale

Zniszczenia w szpitalu Al Awda w Strefie Gazy (11.10.2023).
Zniszczenia w szpitalu Al Awda w Strefie Gazy (11.10.2023).

– W szpitalach Ministerstwa Zdrowia personel medyczny zgłasza, że kończą im się środki znieczulające i przeciwbólowe. Ze strony Lekarzy bez Granic – przenieśliśmy zaopatrzenie z naszych dwumiesięcznych rezerw kryzysowych do szpitala Al Awda, w trzy dni wykorzystaliśmy zapasy na trzy tygodnie – mówi Darwin Diaz, koordynator medyczny Lekarzy bez Granic w Gazie.  

Pracownicy Lekarzy bez Granic, w tym personel medyczny, mają od soboty bardzo ograniczone możliwości poruszania się. Nie są w stanie uzyskać bezpiecznego przejścia, aby wesprzeć palestyńskich kolegów pracujących dzień i noc, lecząc rannych. Nie ma bezpiecznego schronienia dla mężczyzn, kobiet i dzieci nieodgrywających żadnej roli w działaniach wojennych.

Zespoły Lekarzy bez Granic są świadkami poziomu zniszczeń, który mógł już przekroczyć poprzednie eskalacje. Dwa szpitale wspierane przez Lekarzy bez Granic, Al Awda i Szpital Indonezyjski, zostały uszkodzone w nalotach, a przychodnia Lekarzy bez Granic poniosła szkody w wyniku wybuchu w poniedziałek. 

Działania Lekarzy bez Granic

Obecnie Lekarze bez Granic prowadzą samodzielną przychodnię, wspierają szpitale Al Awda, Nasser i Szpital Indonezyjski w Gazie. 10 października Lekarze bez Granic ponownie otworzyli salę operacyjną w Al-Shifa, aby przyjmować pacjentów z oparzeniami i urazami.

Przekazaliśmy również zaopatrzenie medyczne szpitalowi Al-Shifa i będziemy nadal wspierać szpitale. Nasze zespoły w Dżeninie, Hebronie i Nablusie oceniają potrzeby medyczne na Zachodnim Brzegu, gdzie przemoc eskaluje. Co najmniej 27 Palestyńczyków zginęło w atakach osadników i starciach z izraelskim wojskiem. 

Ludność cywilna musi być chroniona

Ludność cywilna, infrastruktura cywilna i placówki opieki zdrowotnej muszą być zawsze chronione. Lekarze bez Granic wzywają rząd Izraela do zaprzestania kampanii zbiorowego karania całej Strefy Gazy. Izraelskie i palestyńskie władze i frakcje muszą ustanowić bezpieczne przestrzenie.

Należy pilnie ułatwić wjazd do Strefy Gazy pomocy humanitarnej, żywności, wody, paliwa, leków i sprzętu medycznego, w przeciwnym razie zginie więcej ludzi. 

Wpłać darowiznę na działania Lekarzy bez Granic w ponad 70 krajach na świecie

News

Dzień HIV/AIDS: walka z wirusem jest w mojej duszy

Więcej
Dziewczynka przyszła na świat za wcześnie. Zespół Lekarzy bez Granic na oddziale neonatologicznym w szpitalu w Adré otoczył ją opieką. Czad, 2023

Czad: 800 gramów nadziei na oddziale dla noworodków

Więcej

Strefa Gazy: dwóch lekarzy zabitych w ataku na szpital Al-Awda

Więcej
Zniszczenia w Gazie, 2023.

Strefa Gazy: Co robimy, patrząc na tragedię  

Więcej

MUZYKA DLA GAZY – koncert charytatywny na rzecz działań Lekarzy bez Granic  

Więcej
Zniszczenia w Gazie (9.10.2023).

Pracownik Lekarzy bez Granic zabity w Strefie Gazy

Więcej

Boimy się zapadającego zmroku [ŚWIADECTWO]  

Więcej
Karetki pogotowia przewożące rannych po atakach tłoczą się przy wejściu na oddział ratunkowy szpitala Al-Shifa w Gazie (15 października 2023).

Rannym w Strefie Gazy grozi śmierć [WYWIAD]

Więcej
Ludzie stojący na dachu obserwują, jak kula ognia i dymu unosi się nad budynkiem w Gazie podczas izraelskiego nalotu (7.10.2023).

Katastrofalna sytuacja w Strefie Gazy

Więcej
Wnętrze namiotów rozstawionych przez Lekarzy bez Granic obok Szpitala Regionalnego w Heracie, które zwiększają liczbę dostępnych w placówce miejsc. Afganistan, 2023, zdjęcie: MSF

Afganistan: odpowiadamy na trzęsienie ziemi

Więcej
Ilustracja: Alice Wietzel

Kobiety bardziej narażone w regionach dotkniętych konfliktami

Więcej
Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF
Libia

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

Więcej
Zniszczenia w miasteczku Talat Nyakoub oddalonym o 95 km od Marrakeszu, 12.09.2023, Maroko. Zdjęcie: MSF/Freddy Liesner

Trzęsienie ziemi w Maroku

Więcej
Małgorzata Foryt, fizjoterapeutka lekarzy bez Granic, pracowała w Ukrainie z osobami rannymi w wyniku działań wojennych. Ukraina, 2023

Ukraina: droga do zdrowia po urazach wojennych [ŚWIADECTWO]

Więcej
Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Więcej

Polska: szansa na przełom w leczeniu gruźlicy lekoopornej

Więcej