Newsy

Etiopia: nasila się kryzys żywnościowy w regionie Afar

News
4. lipca 2022

–  W szpitalu Dupti, który jest jedynym działającym szpitalem referencyjnym w całym regionie Afar, widzimy dzieci, które przybywają po niewiarygodnie długiej i trudnej podróży. Wiele z nich umiera w ciągu 48 godzin od przyjęcia. Są zbyt chore i niedożywione, by mieć szansę na przeżycie – mówi Raphael Veicht, koordynator ds. działania kryzysowego Lekarzy bez Granic.…

Więcej
Kobieta trzyma swoje dziecko przed popołudniową kontrolą w szpitalu Dupti w rejonie Afar. Etiopia, 2022

Uchodźca jako dziecko, pracownik Lekarzy bez Granic jako dorosły – Moses Soro opowiada swoją historię 

News
30. czerwca 2022

Plumpy’Nut. Nie widziałem jej od lat. Byłem w Syrii z Lekarzami bez Granic. Pracowałem jako koordynator ds. finansowych i HR. Moim zadaniem było zapewnienie, że działania medyczne przebiegają sprawnie, a my mamy wszystkich potrzebnych nam pracowników i zasoby. Pacjenci w jednym z naszych projektów dostawali Plumpy’Nut, pastę z orzeszków ziemnych, która jest używana w leczeniu…

Więcej
Dzieci bawią się w obozie dla uchodźców Bidibidi. Uganda, 2017

Światowy Dzień Uchodźcy: między morzem a pustynią

News
15. czerwca 2022

20.06.2022 W 2022 roku liczba osób zmuszonych do ucieczki po raz pierwszy przekroczyła na świecie 100 milionów. Szlaki migracyjne mogą być niebezpieczne, a ich finał niepewny, dlatego decyzje o migracji są zawsze trudne.  Przesiedlenie i migracja oznaczają w życiu ludzi także wiele trudności medycznych. W drodze niełatwo zadbać o ciągłość leczenia w przypadkach chorób przewlekłych, jak…

Więcej
Portret mężczyzny na łodzi ratunkowej Lekarzy bez Granic działającej na Morzu Śródziemnym

Niger: nieludzkie traktowanie migrantów wypychanych z Algierii i Libii

News
8. czerwca 2022

8.06.2022 Algieria i Libia wyrzucają w przybliżeniu dwa tysiące osób miesięcznie, włączając w to ludzi z ciężkimi urazami, ofiary gwałtu i osoby z doświadczeniem ciężkiej traumy. Migranci są porzucani pośrodku pustyni na granicy algiersko-nigerskiej w miejscu zwanym „Punkt zero”, znajdującym się 15 kilometrów od miasta Assamaka.  Blisko 70 proc. migrantów, którzy otrzymują wsparcie medyczne od…

Więcej
Issuf, mediator kulturowy, niesie zestawy z artykułami do higieny osobistej przygotowane dla migrantów. Niger, 2022

Ukraina: kliniki mobilne w Dnieprze i Zaporożu

News
3. czerwca 2022

3.06.2022 Według lokalnej administracji ponad 220 000 ludzi zmuszonych do ucieczki z terenów objętych działaniami wojennymi znalazło schronienie w okręgu dniepropietrowskim, a kolejne 120 000 osób – w Zaporożu.   – Lokalne społeczności przerobiły wszystkie możliwe budynki – szkoły, domy, kościoły, centra sportowe, biura i lokale administracji publicznej – na schroniska – mówi Célia Burnand, koordynatorka projektów…

Więcej
Lekarz przy komputerze

Republika Środkowoafrykańska: Lekarze bez Granic potępiają zabójstwo pracownika

News
31. maja 2022

Bangui, 31.05.2022 Członek zespołu Lekarzy bez Granic zmarł w sobotę 28 maja, po tym, jak został trzykrotnie postrzelony przez osobę zatrudnioną przez siły zbrojne Republiki Środkowoafrykańskiej, w północnozachodniej części Ouham. Lekarze bez Granic potępiają to zabójstwo i wzywają władze do wyjaśnienia okoliczności prowadzących do zabicia naszego pracownika.   46-letni Mahamat Ahamat od 2016 roku pracował…

Więcej
Zdjęcie archiwalne. Republika Środkowoafrykańska, 2020

Demokratyczna Republika Konga: nowe zagrożenie ebolą

News
18. maja 2022

18.05.2022 W Demokratycznej Republice Konga wirus ebola – powodujący gorączkę krwotoczną, która może być śmiertelna – pierwszy raz został zidentyfikowany w 1976 roku. Był to pierwszy z 14 wybuchów epidemii, do jakich doszło w ciągu następnych dekad. 23 kwietnia obecność wirusa stwierdzono w mieście Mbandaka, stolicy prowincji Equateur. Zespół Lekarzy bez Granic natychmiast udał się…

Więcej
Personel ośrodka leczenia eboli w Wanagata dezynfekuje swój sprzęt ochronny, Mbandaka. Demokratyczna Republika Konga, 2022 Zdjęcie: MSF

Panama: przemoc wobec migrantów na granicy z Kolumbią

News
6. maja 2022

07.05.2022 Kiedy przyjechałem do Panamy w grudniu 2021 roku sytuacja na panamsko-kolumbijskim pograniczu zdawała się poprawiać. Po rekordowym roku, liczba ludzi przedzierających się przez przesmyk Darién znacząco spadła. W naszym ośrodku zdrowia w Bajo Chiquito nie mieliśmy już pacjentów. Ich liczba zmniejszała się od listopada, dlatego zdecydowaliśmy się ograniczyć wielkość nasz zespół. Ruch migrantów przeniósł…

Więcej
Helmer Charris z ramienia Lekarzy bez Granic pracował w Panamie od grudnia 2021 do marca 2022. Panama, 2022

Ukraina: kliniki mobilne na stacjach metra w Charkowie

News
27. kwietnia 2022

27.04.2022 Przed wojną w Charkowie mieszkało 1,8 miliona ludzi. W ciągu ostatnich tygodni Charków częściowo opustoszał. – Miasto wygląda na opuszczone. Na ulicach jest mało ludzi, a sklepy są w większości zamknięte – mówi Michel-Olivier Lacharité, szef misji Lekarzy bez Granic w Ukrainie. – Kilka aptek i targów jest nadal otwartych, dzięki czemu ludzie mogą…

Więcej
35-letnia Elena i jej 6-letni syn Kirill są badani w jednej z klinik mobilnych, uruchomionych przez Lekarzy bez Granic na niektórych stacjach metra w Charkowie. Mały Kirill już pierwszego dnia zrozumiał, że to wojna, chociaż jego mama próbowała go przekonać, że to tylko fajerwerki. Ukraina, 2022

Irak: zdrowie kobiet sześć lat po bitwie o Mosul 

News
20. kwietnia 2022

20.04.2022 W Nahwaran, dzielnicy drugiego co do wielkości miasta w Iraku, Mosulu, jest deszczowy poranek. Grupa kobiet ustawia się w kolejce przed niewielką placówką medyczną. Burzowa pogoda nie powstrzymała ich przed przyjazdem. Brzuchy niektórych kobiet wskazują, jaki jest powód ich wizyty. Maram, młoda kobieta z Mosulu, stoi przed karetką należącą do przychodni położniczej, cierpliwie czekając…

Więcej
Rahma, położna nadzorująca, trzyma noworodka o imieniu Rivan. Irak, 2022