Dziecko biegnie między namiotami w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021
© Florent Vergnes

Syria: trudna sytuacja w obozie Al-Hol [RAPORT]

Obóz Al-Hol w północno-wschodniej Syrii został stworzony, aby zapewnić bezpieczne, czasowe schronienie osobom przesiedlonym na skutek konfliktów w Iraku i Syrii. W najnowszym raporcie przedstawiamy sytuację ponad 50 000 osób, w większości dzieci, długofalowo przetrzymywanych w Al-Hol. 

Obóz Al-Hol został stworzony w celu zapewnienia bezpiecznego, czasowego schronienia i pomocy humanitarnej cywilom przesiedlonym na skutek konfliktów w Iraku i Syrii. Od grudnia 2018 roku, kiedy przeniesiono do niego ludzi z terytoriów kontrolowanych przez Państwo Islamskie, obóz zmieniał się systematycznie w więzienie pod gołym niebem.  

W obozie przebywa obecnie 53 000 osób. 11 000 z nich to obcokrajowcy, przedstawiciele około 60 różnych narodowości, przetrzymywani w części zwanej „The Annex”.

Dzieci stanowią łącznie 64 procent mieszkańców obozu Al-Hol, a połowa wszystkich mieszkańców ma mniej niż 12 lat. 

W 2021 roku aż 85 zgonów w obozie (38 proc. wszystkich zgonów) miało kryminalne podłoże. Prócz nich zanotowano 30 prób zabójstwa.  

W 2022 roku w obozie Al-Hol dzieci stanowią łącznie 64 proc. wszystkich mieszkańców. Syria, 2022
W 2022 roku w obozie Al-Hol dzieci stanowią łącznie 64 proc. wszystkich mieszkańców. Syria, 2020

W zeszłym roku w obozie umarło 79 dzieci. Śmierci dzieci poniżej 16 roku życia stanowiły 35 procent wszystkich przypadków śmiertelnych w obozie Al-Hol. 

W lutym 2021 roku siedmioletni chłopiec z poparzeniami drugiego stopnia trafił do przychodni Lekarzy bez Granic w Al-Hol. Potrzebował pilnej pomocy. Ta była w zasięgu godzinnej jazdy samochodem, jednak zatwierdzenie wyjazdu zajęło administracji obozu dwa dni. Chłopiec zmarł w drodze, a jego agonii zamiast matki towarzyszyli uzbrojeni strażnicy.  

W maju tego samego roku do tej samej placówki medycznej przyjęto pięciolatka potrąconego przez ciężarówkę. Personel Lekarzy bez Granic zdecydował o natychmiastowej konieczności wysłania go do szpitala i pilnej operacji. Zatwierdzenie transferu znów zajęło cenne godziny, w efekcie czego chłopiec zmarł w drodze. 

Widok na Al-Hol, obóz w północno-wschodniej Syrii, gdzie w 2022 roku przebywa ok. 53 000 osób. Syria, 2021
Widok na Al-Hol, obóz w północno-wschodniej Syrii, gdzie w 2022 roku przebywa ok. 53 000 osób. Syria, 2021
Kobieta odwiedza targ w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021
Kobieta odwiedza targ w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021

Mimo przemocy i fatalnych warunków w obozie, w ponad trzy lata po umieszczeniu tam 50 000 osób, ciągle nie ma rozwiązania pozwalającego zakończyć to arbitralne, bezterminowe uwięzienie. 

– W obozie Al-Hol widzieliśmy i słyszeliśmy o wielu tragicznych historiach. O tym, jak dzieci umierały na skutek zbyt późnego udzielenia im pomocy medycznej. O tym, że jedenastoletni chłopcy byli siłą odbierani matkom i nikt nie wie, co się z nimi stało – mówi Martine Flokstra, odpowiadająca za działania Lekarzy bez Granic w Syrii. – Obóz Al-Hol to de facto wielkie więzienie pod gołym niebem, w którym większość stanowią dzieci. Wiele z nich urodziło się w obozie. Zostały ograbione z dzieciństwa, narażone na przemoc i wykorzystywanie. Pozbawiono je możliwości nauki, właściwego dostępu do opieki zdrowotnej oraz widoków na poprawę losu i dzieciństwo bez przemocy. 

RAPORT O sytuacji w obozie AL-HOL w syrii

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z dokumentem, w którym przedstawiamy trudną sytuację panującą w Al-Hol:

Raport „Między dwoma ogniami: niebezpieczeństwo i rozpacz w syryjskim obozie Al-Hol” (dokument dostępny w języku angielskim)

Lekarze bez Granic w Syrii

Wojna w Syrii trwa od ponad dekady. Syria pozostaje krajem z najwyższą liczbą osób przesiedlonych w obrębie kraju i poza jego granicami. 14,6 mln ludzi w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej. Od 2011 roku do teraz, pomimo wielokrotnych próśb o udzielenie pozwolenia, nasza organizacja nie otrzymała zgody na pracę na obszarach kontrolowanych przez rząd Syrii. Nadal prowadzimy działania na terenach, gdzie dostęp jest możliwy do uzyskania. Na obszarach północno-zachodniej oraz północno-wschodniej Syrii m.in. prowadzimy i wspieramy szpitale i ośrodki zdrowia, a także zapewniamy opiekę zdrowotną poprzez kliniki mobilne. 

News

Widok na zalaną Dernę. Libia, 2023, zdjęcie: MSF

Libia: odpowiadamy na katastrofalną powódź

Więcej
Zniszczenia w miasteczku Talat Nyakoub oddalonym o 95 km od Marrakeszu, 12.09.2023, Maroko. Zdjęcie: MSF/Freddy Liesner

Trzęsienie ziemi w Maroku

Więcej
Małgorzata Foryt, fizjoterapeutka lekarzy bez Granic, pracowała w Ukrainie z osobami rannymi w wyniku działań wojennych. Ukraina, 2023

Ukraina: droga do zdrowia po urazach wojennych [ŚWIADECTWO]

Więcej
Klinika Lekarzy bez Granic w obozie dla uchodźców w Arkoum. Czad, 2023

Widziałem wiele ciał. Historie rannych z Sudanu

Więcej

Polska: szansa na przełom w leczeniu gruźlicy lekoopornej

Więcej
Walki i przemoc wybuchły w Chartumie w połowie kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: uzbrojeni mężczyźni zaatakowali zespół Lekarzy bez Granic 

Więcej
Dziewczynki idą do szkoły w Band-e-Amir w Yakawalang, dystrykcie w prowincji Bamian. Przed otwarciem placówki Lekarzy bez Granic w Band-e-Amir nie było ośrodka zdrowia. Afganistan, 2023, zdjęcie: Nava Jamshidi

Afganistan: działania w trudno dostępnym Bamianie [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Ludzie, uciekający przez przemocą w Sudanie, docierają do szpitala w mieście Adré w Czadzie. Działają w nim zespoły Lekarzy bez Granic i Ministerstwa Zdrowia. Sudan, Czad, 2023

Uciekając przed przemocą w Sudanie [ŚWIADECTWA] 

Więcej

Historie kobiet na szlakach migracyjnych

Więcej
Nasz zespół ratunkowy otrzymał oficjalne powiadomienie o nowoprzybyłej grupie osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Na miejscu znaleźliśmy trzy osoby w kajdankach i cztery ranne, przypuszczalnie w wyniku pobicia. Lesbos, Grecja, 2022

Grecja: trudna sytuacja osób poszukujących schronienia

Więcej
Ślad po kuli w budynku Lekarzy bez Granic w Chartumie. Sudan, 2023

Sudan: ataki na personel i placówki medyczne 

Więcej
Anestezjolożka Nora Zergi pzzygotowuje pacjenta na operację usunięcia pocisku. Sudan, 2023

Sudan: zespół chirurgiczny leczy rannych 

Więcej
Wejście do wspieranego przez Lekarzy bez Granic szpitala w Al-Dżunajnie. Szpital został zrabowany pod koniec kwietnia. Sudan, 2023

Sudan: kiedy konflikt dotarł do miasta [ŚWIADECTWO]

Więcej
Wspierany przez Lekarzy bez Granic szpital w miescie Al-Faszir w prowincji Darfur Północny. Sudan, 19 kwietnia 2023

Sudan: planujemy zwiększenie skali działania

Więcej
Schron, w piwnicy domu gościnnego, w którym przebywali pracownicy Lekarzy bez Granic. Chartum, Sudan, 2023

Usłyszałam pierwsze strzały w Chartumie [ŚWIADECTWO]

Więcej
Widok na oddział szpitala Nilefa Nilefa Kiji w Maiduguri, stan Borno, Nigeria.

Kiedy do szpitala trafia niedożywione dziecko [ŚWIADECTWO LEKARZA] 

Więcej