Dziecko biegnie między namiotami w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021
© Florent Vergnes

Syria: trudna sytuacja w obozie Al-Hol [RAPORT]

Obóz Al-Hol w północno-wschodniej Syrii został stworzony, aby zapewnić bezpieczne, czasowe schronienie osobom przesiedlonym na skutek konfliktów w Iraku i Syrii. W najnowszym raporcie przedstawiamy sytuację ponad 50 000 osób, w większości dzieci, długofalowo przetrzymywanych w Al-Hol. 

Obóz Al-Hol został stworzony w celu zapewnienia bezpiecznego, czasowego schronienia i pomocy humanitarnej cywilom przesiedlonym na skutek konfliktów w Iraku i Syrii. Od grudnia 2018 roku, kiedy przeniesiono do niego ludzi z terytoriów kontrolowanych przez Państwo Islamskie, obóz zmieniał się systematycznie w więzienie pod gołym niebem.  

W obozie przebywa obecnie 53 000 osób. 11 000 z nich to obcokrajowcy, przedstawiciele około 60 różnych narodowości, przetrzymywani w części zwanej „The Annex”.

Dzieci stanowią łącznie 64 procent mieszkańców obozu Al-Hol, a połowa wszystkich mieszkańców ma mniej niż 12 lat. 

W 2021 roku aż 85 zgonów w obozie (38 proc. wszystkich zgonów) miało kryminalne podłoże. Prócz nich zanotowano 30 prób zabójstwa.  

W 2022 roku w obozie Al-Hol dzieci stanowią łącznie 64 proc. wszystkich mieszkańców. Syria, 2022
W 2022 roku w obozie Al-Hol dzieci stanowią łącznie 64 proc. wszystkich mieszkańców. Syria, 2020

W zeszłym roku w obozie umarło 79 dzieci. Śmierci dzieci poniżej 16 roku życia stanowiły 35 procent wszystkich przypadków śmiertelnych w obozie Al-Hol. 

W lutym 2021 roku siedmioletni chłopiec z poparzeniami drugiego stopnia trafił do przychodni Lekarzy bez Granic w Al-Hol. Potrzebował pilnej pomocy. Ta była w zasięgu godzinnej jazdy samochodem, jednak zatwierdzenie wyjazdu zajęło administracji obozu dwa dni. Chłopiec zmarł w drodze, a jego agonii zamiast matki towarzyszyli uzbrojeni strażnicy.  

W maju tego samego roku do tej samej placówki medycznej przyjęto pięciolatka potrąconego przez ciężarówkę. Personel Lekarzy bez Granic zdecydował o natychmiastowej konieczności wysłania go do szpitala i pilnej operacji. Zatwierdzenie transferu znów zajęło cenne godziny, w efekcie czego chłopiec zmarł w drodze. 

Widok na Al-Hol, obóz w północno-wschodniej Syrii, gdzie w 2022 roku przebywa ok. 53 000 osób. Syria, 2021
Widok na Al-Hol, obóz w północno-wschodniej Syrii, gdzie w 2022 roku przebywa ok. 53 000 osób. Syria, 2021
Kobieta odwiedza targ w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021
Kobieta odwiedza targ w obozie Al-Hol w północno-wschodniej Syrii. Syria, 2021

Mimo przemocy i fatalnych warunków w obozie, w ponad trzy lata po umieszczeniu tam 50 000 osób, ciągle nie ma rozwiązania pozwalającego zakończyć to arbitralne, bezterminowe uwięzienie. 

– W obozie Al-Hol widzieliśmy i słyszeliśmy o wielu tragicznych historiach. O tym, jak dzieci umierały na skutek zbyt późnego udzielenia im pomocy medycznej. O tym, że jedenastoletni chłopcy byli siłą odbierani matkom i nikt nie wie, co się z nimi stało – mówi Martine Flokstra, odpowiadająca za działania Lekarzy bez Granic w Syrii. – Obóz Al-Hol to de facto wielkie więzienie pod gołym niebem, w którym większość stanowią dzieci. Wiele z nich urodziło się w obozie. Zostały ograbione z dzieciństwa, narażone na przemoc i wykorzystywanie. Pozbawiono je możliwości nauki, właściwego dostępu do opieki zdrowotnej oraz widoków na poprawę losu i dzieciństwo bez przemocy. 

RAPORT O sytuacji w obozie AL-HOL w syrii

Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z dokumentem, w którym przedstawiamy trudną sytuację panującą w Al-Hol:

Raport „Między dwoma ogniami: niebezpieczeństwo i rozpacz w syryjskim obozie Al-Hol” (dokument dostępny w języku angielskim)

Lekarze bez Granic w Syrii

Wojna w Syrii trwa od ponad dekady. Syria pozostaje krajem z najwyższą liczbą osób przesiedlonych w obrębie kraju i poza jego granicami. 14,6 mln ludzi w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej. Od 2011 roku do teraz, pomimo wielokrotnych próśb o udzielenie pozwolenia, nasza organizacja nie otrzymała zgody na pracę na obszarach kontrolowanych przez rząd Syrii. Nadal prowadzimy działania na terenach, gdzie dostęp jest możliwy do uzyskania. Na obszarach północno-zachodniej oraz północno-wschodniej Syrii m.in. prowadzimy i wspieramy szpitale i ośrodki zdrowia, a także zapewniamy opiekę zdrowotną poprzez kliniki mobilne. 

News

Hajira Mohammadi, położna Lekarzy bez Granic, bada sześcioletnią Sabzinę, która choruje na grzybicę i niedożywienie. Sabzina przyszła do ośrodka zdrowia w Jalmish, w dystrykcie Shebar w prowincji Bamian. Afganistan, 2023, zdjęcie: Nava Jamshidi

Barometr Humanitarny: Polskę stać na pomaganie

Więcej
Lidia Bazualyeva pochodzi z Chersonia, zakończyła leczenie w ośrodku Lekarzy bez Granic, Ukraina 2024, zdjęcie: Fanny Hostettler/MSF

Ukraina: wsparcie zdrowia psychicznego po traumie wojennej

Więcej
Zdjęcie przedstawia pracownika Lekarzy bez Granic zajmującego się leczeniem diagnozowaniem i leczeniem gruźlicy

W leczeniu gruźlicy Europa zostaje w tyle

Więcej
Widok na zmilitaryzowaną granicę polsko-białoruską. Od listopada 2022 roku Lekarze bez Granic zapewniają pomoc medyczną uchodźcom na Podlasiu, we współpracy z aktywistami i innymi organizacjami społecznymi. Polska, 2024

Polska: strefa buforowa może utrudnić niesienie pomocy [OŚWIADCZENIE]

Więcej
Lekarze bez Granic. W Szpitalu Niepokalanego Poczęcia w Les Cayes pracownicy Lekarzy bez Granic prowadzą fizjoterapię dla pacjentów rannych w trzęsieniu ziemi, pomagając im odzyskać siłę i mobilność. Haiti, 2021

Barometr Humanitarny: Polacy wciąż chcą pomagać [RAPORT]

Więcej
Ludzie pracujący w młynie ryżowym znajdującym się przy wjeździe do miasta Makurdi, stolicy stanu Benue, przesiewają ryż i oddzielają ziarna.

Nigeria: życie codzienne jest walką. Historie przemocy seksualnej  

Więcej
Przesiedleni Palestyńczycy przenoszą się z Rafah do Chan Junus. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: nasila się izraelska ofensywa na Rafah 

Więcej
Szpital Nassera w Strefie Gazy, 2023

Strefa Gazy: zdrowie psychiczne pracowników medycznych 

Więcej
Shereen opowiedziała o strasznej drodze, jaką przebyła z trojgiem swoich dzieci z północnej Gazy. Strefa Gazy, 2024

Strefa Gazy: dewastacja opieki medycznej w Rafah [RAPORT]

Więcej
Widok na Dolmas 18, obszar Port-au-Prince, po walkach między grupami zbrojnymi a siłami policji. Haiti, 2024

Haiti: zwiększamy skalę działań w Port-au-Prince  

Więcej
Uchodźcy Rohingya rozmawiają na ulicy w obozie Cox’s Bazar. Bangladesz, 2023

Cox’s Bazar: codzienne życie w obiektywie Rohingya [GALERIA ZDJĘĆ]

Więcej
Palestyński oficer obrony cywilnej ranny w izraelskich atakach jest poddawany resuscytacji w szpitalu Al-Shifa w Strefie Gazy (16.10.2023).

Strefa Gazy: wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

Więcej
Ludzie, którzy dotarli do Białorusi, pochodzą z różnych krajów, w tym z miejsc ogarniętych wojną domową oraz dotkniętych niestabilnością i przemocą. Białoruś, 2024

Białoruś: brutalne pobicia, zamykanie w obozach, pushbacki 

Więcej
Portret Charity Nyakio Kamau. Zdjęcie: Allan Gichigi

Pamiętam jednego małego chłopca – relacja Charity

Więcej
Z wtorku na środę, 20-21 lutego 2024 roku, podczas izraelskiej ofensywy w Al Mawasi (Chan Junus) w Strefie Gazy zginęło dwóch członków rodziny pracownika Lekarzy bez Granic, a sześć osób zostało rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak

Strefa Gazy: potępiamy atak na schronienie w Al Mawasi

Więcej
Około 200 osób z dwóch łodzi w niebezpieczeństwie zostało uratowanych rankiem 9 maja. Zaraz po akcji ratunkowej widzieliśmy libijską straż przybrzeżną nawigującą w bardzo bliskiej odległości od Geo Barents. Morze Śródziemne, 2022

Spójrz na moją twarz. Konsekwencje polityk migracyjnych UE [GALERIA ZDJĘĆ]  

Więcej